گوگرد معدنی

گوگرد معدنی، ویژگی ها و موارد کاربردی
گوگرد معدنی (سولفور) یکی از پرکاربردترین مواد معدنی است که طیف وسیعی از کاربردهای صنایع را تحت پوشش خود قرار داده است. این ماده در حقیقت به صورت چند اتمی در طبیعت یافت می شود. گوگرد را یک ماده معدنی چند شکلی می دانند. گوگرد معدنی در طبیعت، ساختار ۸ وجهی دارد. به این معنا که ساختار مولکولی این ماده از هشت اتم گوگرد که ساختار اکتاگونال را در کنار هم تشکیل دادند ساخته شده است.
گوگرد به رنگ زرد درخشان و ترکیبی بدون بو می باشد. این ماده در دمای حدود ۱۱۵ درجه سانتی گراد ذوب می شود و در دمای حدود ۴۴۰ سانتی گراد به جوش می آید. در فاصله نقطه ذوب تا نقطه جوش، ساختار هشت وجهی گوگرد معدنی به ساختار پلی مورف، تغییر پیدا می‌کند. ساختار پلی مورفی گوگرد بتا و گوگرد گاما مجدداً به یکدیگر تبدیل می شوند. درنتیجه، ویسکوزیته آن، همانند ویسکوزیته تشکیل پلیمرها تغییر پیدا می‌کند. در دماهای بالاتر که فرایند شکستن پیوند پلیمری اتفاق می‌افتد، ویسکوزیته کاهش می یابد.

خواص شیمیایی گوگرد معدنی
هنگامی که گوگرد معدنی می سوزد، شعله آبی رنگ ایجاد می کند که در نتیجه تشکیل اکسید سولفور می باشد. در این حالت بوی تند و سوزش آور احساس می‌شود. این ماده در آب نامحلول است اما در کربن دی سولفید، به مقدار کم حل می شود. حلالیت این ماده در حلال های آلی غیر قطبی نظیر بنزن و تولوئن بسیار اندک می باشد. هنگامی که گوگرد معدنی با سایر ترکیبات و عناصر واکنش شیمیایی برقرار کند، گازهای معروف نظیر دی اکسید گوگرد و تری اکسید گوگرد تولید می شود. این گازها جزو آلاینده های هوا نیز به شمار می‌روند و منجر به بارش باران اسیدی می گردند.

ترکیبات معروف گوگرد معدنی
حالت اکسیداسیون گوگرد معدنی در ترکیبات شیمیایی مختلف از 2- تا 6+ متغیر است و بستگی به اینکه در کدام یک از پیوندهای شیمیایی شرکت کند، یکی از حالت های اکسایش را به خود می گیرد. حالت پایدار گوگرد مانند حالت گازهای نجیب است.
اولین ترکیب معروف که از گوگرد معرفی می شود، ترکیبات سولفید هستند. سولفید هیدروژن یکی از مواد گازی شکل است که عموماً در چاه های نفتی به مقدار زیاد وجود دارد. اگر گوگرد معدنی در مجاورت عناصر کاهنده قرار داشته باشد، ترکیبات پلی سولفید تشکیل می شود. پلی سولفیدها عبارت است از زنجیره بلندی شامل اتم های گوگرد در انتهای زنجیره. به عنوان مثال، گوگرد (سولفور) با سدیم منجر به ایجاد ترکیب Na2S8 می گردد. پلی سولفیدها با تعداد مختلف اتم گوگرد، بسته به شرایط واکنش تشکیل می شوند. دسته بندی ترکیبات شیمیایی حاوی گوگرد معدنی، اکسیدها و اکسو اسیدها هستند.
دی اکسید گوگرد، اکسید گوگرد، اکسو اسیدها، اکسید سولفور، سولفیت ها، اسید سولفوریک، سولفات ها، اسید سولفورو، پلی سولفوریک اسید، سولفیت ها و سایر مشتقات، حاوی گوگرد معدنی هستند. برخی از ترکیبات شیمیایی نظیر هالیدهای حاوی سولفور نظیر دی کلرید سولفور و کلروسولفوریک اسید، کلرید تیونیل، کلرید سولفورید و ... نمونه هایی است از ترکیبات حاوی گوگرد معدنی هستند.

کاربردهای گوگرد معدنی در صنایع
1-تولید اسید سولفوریک
یکی از گسترده ترین کاربردهای گوگرد معدنی استفاده از آن به عنوان ماده اولیه برای تولید اسید سولفوریک در مقدار انبوه است. بیش از حدود ۸۵ درصد از گوگرد (سولفور) به اسید سولفوریک تبدیل می شود. اسید سولفوریک، یکی از محصولات کارخانه های مواد شیمیایی است که در تولید کودهای شیمیایی، صنایع تولید مواد شوینده، تصفیه آب، استخراج فلزات در معدن و غیره به کار می رود.

2-تولید کودهای کشاورزی و کودهای شیمیایی با استفاده از گوگرد معدنی
از دیگر کاربردهای گسترده گوگرد معدنی که تقاضای زیادی در صنایع را به خود اختصاص داده است، استفاده از آن به عنوان ماده اولیه برای تولید انواع کود می باشد. رایج ترین شکل گوگرد معدنی که در صنایع تولید کود به کار می‌رود شکل سولفات کلسیم معدنی است. به دلیل اینکه گوگرد خاصیت آبگریزی دارد و در آب نامحلول است، نمی‌توان آن را به طور مستقیم برای گیاهان استفاده کرد؛ باید از نوعی از ترکیب مشتق شده از آن استفاده کرد که در آب محلول باشد تا به راحتی در دسترس گیاهان قرار گیرد.

3-کاربرد گوگرد معدنی در تولید حشره کش ها و قارچ کش ها
گوگل معدنی یکی از قدیمی ترین قارچ کش ها و حشره کش ها به شمار می رود. پودر گوگرد برای از بین بردن قارچ های موجود در گیاهان انگور و توت فرنگی و همچنین بسیاری از سبزیجات مانند ذرت که به عنوان آفت محسوب می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد.

هنگامی که گوگرد معدنی به محیط زیست وارد می شود چه رخ می دهد؟
گوگرد معدنی به طور طبیعی در طبیعت وجود دارد. این ماده را به میزان زیاد در مناطق آتشفشانی می‌توان یافت. گوگردی که در طبیعت وجود دارد و در خاک موجود است، به چرخه گوگرد وارد می‌شود. این ماده نمی تواند در آب حل شود بنابراین انتظار می رود به اکوسیستم های زندگی آبی راه پیدا نکند. اما مقادیر زیاد آن در خاک می تواند به عنوان یک عامل مخرب در رشد گیاه به شمار آید و منجر به آسیب زدن به گیاهان شود. حضور گوگرد معدنی در محیط زیست برای جانوران خطر سمیت ایجاد نمی کند اما برخی از گونه های پرندگان یا ماهی ها نسبت به درصد بالای گوگرد حساسیت نشان می دهند.

ایمنی و برگه اطلاعات شیمیایی گوگرد معدنی

گوگرد معدنی از نظر فیزیکی در دسته دوم جامدات قابل اشتعال قرار دارد؛ این ماده به دلیل تولید غبارات قابل اشتعال، در دسته شماره ۱ قرار می گیرد. غبارات پراکنده شده ناشی از گوگرد معدنی قابلیت اشتعال پذیری دارد. پودر زرد رنگ درخشان گوگرد نسبتاً غیر سمی است. این ماده معدنی خطری برای محیط زیست ایجاد نمی کند مگر این که در مجاورت منابع تولید آتش یا منابع جرقه و حرارت قرار گیرد. تماس با گازهای ناشی از گوگرد معدنی، منجر به تولید گازهای سوزش آور شده است که منجر به تحریک پوست می‌شود و به همین دلیل به شدت توصیه می شود کارگرانی که با این ماده سر و کار دارند از لباس مخصوص، دستکش، ماسک و عینک استفاده کنند.
اگر گوگرد معدنی به طور تصادفی با چشم یا پوست دست پیدا کند موجب تحریک آن می شود. در این صورت باید چند ثانیه صبر کنید و محل تماس را با آب شستشو دهید. اگر گوگرد به داخل چشم شخص نفوذ کرد، توسط هیچ ابزاری سعی نکنید که تکه های گوگرد را از چشم خارج کنید. در اولین فرصت او را به مرکز درمانی برسانید.
بسته بندی های گوگرد معدنی باید در ظروف سربسته و در جای خشک و خنک و به دور از منابع تولید گرما و حرارت نگهداری شوند. انبار نگهداری بسته بندی های گوگرد باید از تهویه مناسب برخوردار باشد. مخصوصاً انبارهای نگهداری این ماده باید به دور از عوامل اکسید کننده و قابل اشتعال ساخته شده باشد. افرادی که با این ماده سروکار دارند باید دقت داشته باشند که در اثر تجمع گوگرد در انبارها ممکن است گاز سولفید هیدروژن در فضا پراکنده شود؛ به همین دلیل هنگام باز کردن بسته بندی های مهر و موم شده، به دقت و به آرامی بسته‌ها را باز کنید چرا که ممکن است منفجر شوند.
در محل انبار نگهداری گوگرد معدنی تمام علائم هشدار دهنده ایمنی محیط کار باید نصب شده باشند. کارگران نیز باید آموزش های لازم را در این مورد دیده باشند. شرکت وایت شیمی با در نظر گرفتن انبارهای استاندارد و رعایت کامل قوانین برای ذخیره و نگهداری بسته بندی های گوگرد، این ماده را برای مصرف در صنایع مختلف برای مشتریان، فراهم نموده است.

بررسی واکنش پذیری و پایداری گوگرد معدنی
گوگرد معدنی از لحاظ ساختاری یک ترکیب شیمیایی پایدار است. در دمای معمولی و فشار اتمسفر، این ماده واکنش پذیری خاصی ندارد. گوگرد معدنی در واکنشهای پلیمریزاسیون شرکت نمی‌کند. ترکیب عنصری گوگرد با ترکیبات اکسید کننده، فلزات قلیایی، هیدروژن، گاز کلر و گاز فلوئور به شدت ناسازگار است و اگر با آنها تماس داشته باشد، ترکیبات قابل انفجار را تولید می کند. همچنین گوگرد در حضور ترکیبات خورنده و اکسید کننده قوی نظیر کلرات ها، پرکلرات ها و نیترات ها و همچنین در حضور رطوبت، منجر به خوردگی شدید فولاد می شود.
بر اثر احتراق گوگرد، حجم زیادی از گاز سمی سولفید هیدروژن در فضای آزاد می شود. بنابراین با توجه به مواردی که ذکر شد به وسایل حمل و نقل کننده بسته های گوگرد معدنی به شدت توصیه می شود اطلاعات لازم را درباره این ماده داشته باشند.

فروش گوگرد معدنی

گوگرد معدنی یکی از مواد معدنی است که میزان تقاضا برای خرید آن در بازار بسیار زیاد است. برگه آنالیز گوگرد (سولفور) که در کارخانه های تولید کننده این ماده ارائه می شود با یکدیگر متفاوت است. درصد ناخالصی ها، میزان عناصر، رطوبت و ترکیبات ناخالص و همچنین دانه بندی از اهمیت زیادی برای خرید و فروش گوگرد معدنی برخوردار است. کارخانه های مختلف شرکت های بازرگانی این ماده معدنی را در بسته‌ بندی ‌های ۳۰،۵۰ و یا 1000 کیلوگرمی به مشتریان ارائه می دهند. بسته به نوع کاربرد آن در صنایع مختلف، امکان سفارش گوگرد معدنی با درصد خلوص متفاوت و ارائه برگه آنالیز امکان پذیر است. برای خرید این ماده پر کاربرد می توانید با مجموعه وایت شیمی تماس بگیرید.

تماس با ما

آدرس : تهران اتوبان شهید همت غرب، میدان دریاچه، خیابان شهید جوزانی غربی،جنب شهرک شهید صیاد شیرازی، فاز 2،مجتمع تجاری خلیج فارس،طبقه اول،واحد 75

شماره ثابت : 46084205-021

شماره همراه : 09128186370

 ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


تمام مطالب و تصاویر این وب سایت برای شرکت وایت شیمی محفوظ است

استفاده از تصاویر و مطالب این وب سایت با ذکر منبع بلامانع است