کود مرغی گرانوله

کود مرغی گرانوله ranulated Chicken Manure یکی از انواع کودهای حیوانی است که از اهمیت بسیاری برای محصولات کشاورزی برخورد است و منبع بسیار مناسبی برای تغذیه خاک به شمار می آید. در کنار مزیت های بسیاری که کود مرغی در بر دارد باید بگویم این کود از قیمت بسیار منصفانه ای برخوردار است و مصرف کننده با یک قیمت مقرون به صرفه روبرو است. کود مرغی گرانول از مدفوع و ادرار مرغ در سالن های مرغ داری به دست می آید که با توجه به تغذیه مرغ خواص استفاده از کود نیز تغیر پیدا می کند. کود آلی مرغی متشکل شده است از مواد آلی، ازت، فسفر، پتاسیم و بسیاری عناصر ریز مغذی دیگر مثل منگنز، آهن، روی و مس هر کدم به شکلی برای رشد گیاه مؤثر است. مقدار مصرف آن طی آزمون های صورت گرفته به صورت تجربی و بر اساس مواد مورد نیاز خاک زیر نظر کارشناسان تخمین زده می شود. کود مرغی از کود مرغ گوشتی، مرغ تخمی و مرغ مادر به دست می آید. در کنار این موارد می توان گوگرد، بنتونیت، ریز مغذی های مفید کشاورزی را نیز اضافه کرد که این موارد در کارخانه های تولید کود به آن اضافه می شود. کود مرغی علاوه بر تأمین مواد آلی می تواند نیتروژن مورد نیاز گیاه را با سرعت مناسب در اختیار گیاه قرار دهد.

انواع کود مرغی

کود مرغی مایع

کود مرغی پلیت

کود مرغی گرانول

کود مرغی پلیت

 

 • تنها تفاوت این سری از کودها در شکل ظاهری آن ها است. امر دیگری که سبب متفاوت شدن این سری از کودها می شود میزان استفاده از آن به دلیل آمونیاکی است که در آن وجود دارد. باید بر حسب نیاز خاک مصرف کود به انجام برسد تا استفاده بیشتر از حد نیاز سبب نشود گیاه دچار سوختگی شود.

فواید استفاده از کود مرغی گرانوله

 • کودهای مرغی به وسیله بخار و دمای زیاد استریل می شوند.
 • سبب افزایش مواد آلی خاک می شود که منجر به حاصلخیزی بیشتر خاک می شود.
 • عاری از هرگونه بذر و علف های هرز است و همین امر مانع از رشد علف در زمان مصرف می شود.
 • مانع از بروز عوامل بیماری زا می شود بر خلاف استفاده برخی از کودهای شیمیای می شود.
 • گرانول بودن کود سبب می شود با استفاده از هر دستگاهی فرایند کود پاشی به انجام برسد.
 • افزایش فعالیت میکرو ارگانیزم‌های مفید خاک با استفاده از کودهای حیوانی
 • اصلاح فعالیت های بیولوژیکی که در خاک به دلیل کاشت و برداشت زیاد صورت می گیرد.
 • افزایش مواد آلی در خاک
 • بهبود خواص فیزیکی و شیمیای خام
 • کم کردن جرم حجمی ظاهری و افزایش تخلخل و نفوذ پذیری خاک
 • تیره کردن رنگ خاک و جذب انرژی بیشتر
 • افزایش و نگهداری بیشتر آب در زمان آبیاری مخصوصاً در خاک های شنی
 • سبب چسبندگی خاک های شنی درحین مصرف می شود و در مصرف آب صرفه جویی می شود.
 • کاهش ph موضعی خاک های زیر کشت
 • تولید کودهای مرغی با توجه به آنالیز خاک کشاورزی ممکن است.

 

روش های استفاده از کود مرغی گرانول

روش استفاده

نوع محصول

مقدار مصرف در هکتار

نواری

سبزی، سیفی جات و چغندرقند

700 الی 1500 کیلوگرم

چالکود یا کانال کود

درخت پسته

1.5 تا 5.5 تن

درختان میوه

1 تا 2 تن

ذرت

500 کیلو گرم

 

 زمان و نحوه مصرف کود مرغی گرانول

کود مرغی را بر حسب مصرف در هر فصلی می توان مورد استفاده قرار داد اما کود مرغی گرانول را بهتر است به جهت آزاد سازی بهتر مواد آلی در فصل پاییز به مصرف رساند. این امر سبب آزاد سازی عناصر غذایی موجود در کود و انتقال سریع تر آن به خاک می شود. کودهای مرغی سبب می شود اصلاح بیولوژیکی خاک قبل از کشت به انجام برسد بر همین اساس می توان گفت هر سه تن کود مرغی تازه معادل 50 کیلو گرم سولفات پتاسیم، 100 کیلو گرم سوپر فسفات تریپل و 50 تا 100 کیلو گرم اوره دارد. در نهایت باید به ذکر این نکته نیز اشاره ای داشته باشیم که کودهای حیوانی مواد و عناصر استفاده شده در آن بسیار متفاوت تر از کودهای شیمیای است به شکلی که استفاده از آن ها بر اساس اصول استاندارد هیچ آسیبی به خاک و گیاه وارد نمی کند. دلیل تفاوت کودهای حیوانی با کود های شیمیای در مقدار زیاد اسید اوریک و سایر اوریدها موجود در آن است. کودهای که به صورت تازه مصرف می شوند چیزی در حدود 70 درصد رطوبت را در خود دارند. به همین خاطر اگر به درستی از آن نگهداری شود ارزش بسیار زیادی خواهد داشت.

چرا باید از کودهای گرانول استفاده شود؟

 • این کودها یکی از اصلی ترین جایگزین ها برای کودهای شیمیای محسوب می شوند. در ابتدا می توانیم به مزیت های آن اشاره ای داشته باشیم که غیر قابل مقایسه با کودهای شیمیای است و در قدم بعدی به قیمت تمام شده آن می توان اشاره داشت. این سری از کودهای حیوانی قیمت بسیار منصفانه ای را برای شما فراهم می سازد.
 • این کود قابلیت این را برای شما فراهم می سازد که عناصر ماکرو و میکرو خاک را به دلخواه تنظیم کنیم و به عبارت دیگر بر اساس مقدار مواد غذایی مورد نیاز خاک املاح و عناصر موجود در خاک را تأمین کرد. این عواملی امری است که بسیار در روند و تسریع رشد بهتر گیاه مؤثر است.
 • مواد بیولوژیکی مفید برای بهبود شرایط و جذب بهینه مانند باکتری ها، قارچ ها و میکرو ارگانیسم های مفید را با استفاده از کود مرغی گرانول شده می تواند اضافه کرد.
 • است دسته از کودها بر خلاف کودهای شیمیای که به صورت فصلی کاربرد دارند در مدت زمان سه سال کارایی لازم را برای خاک فراهم می سازند.
 • استفاده از کودهای مرغی مانع از انباشت مواد آلوده کننده طبیعت می شود و از سوی دیگر به فرایند رشد بهتر و حاصلخیزی زمین های کشاورزی بسیار کمک می کند. 

مقایسه کود گرانول مرغی با کود های شیمیایی

نوع کود

درصد نیتروژن

درصد فسفر

 

درصد پتاسیم

درصد کلسیم

درصد منیزیم

درصد گوگرد

پلت مرغی

3%

2%

2%

 

 

 

سوپر فسفات دوبل

 

46%

 

 

 

 

کلرید پتاسیم

 

 

50%

 

 

 

فسفات آمونیوم

12%

48%

 

 

 

 

سولفات آمونیوم

20%

 

 

 

 

23%

اوره

46%

 

 

 

 

 

آهک

 

 

 

54%

5.2%

 

 

تماس با ما

آدرس : تهران اتوبان شهید همت غرب، میدان دریاچه، خیابان شهید جوزانی غربی،جنب شهرک شهید صیاد شیرازی، فاز 2،مجتمع تجاری خلیج فارس،طبقه اول،واحد 75

شماره ثابت : 46084205-021

شماره همراه : 09128186370

 ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


تمام مطالب و تصاویر این وب سایت برای شرکت وایت شیمی محفوظ است

استفاده از تصاویر و مطالب این وب سایت با ذکر منبع بلامانع است