پلی ونیل کلراید

پلی وینیل کلراید (PVC)، یکی از متداول ترین ترکیبات پلیمری در جهان است که برای تولید تجهیزات، قطعات، لوازم و وسایل بسیاری در حوزه های مختلف استفاده می شود. خواص حرارتی، مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی ترکیب پلی وینیل کلراید به گونه‌ای می باشد که استفاده از آن را در تمام حوزه‌های صنعتی و غیر صنعتی میسر ساخته است. سومین محصول پلیمری در جهان پس از پلیمر پلی اتیلن و پلی پروپیلن با تولید سالانه بیش از ۴۰ میلیون تن به ترکیب PVC یا پلی وینیل کلراید اختصاص دارد. به طور کلی این ماده در دو حالت سخت و انعطاف پذیر یافت می شود. به طور اساسی، وینیل کلراید از ترکیب واحدهای زنجیره بلند وینیل با استخلاف های کلر تشکیل شده است.

 آنچه در صنعت ساختمانی با نام لوله های پی وی سی، PVC می شناسید در حقیقت از ماده اولیه پلی وینیل کلراید ساخته شده است. این ماده جزو پلاستیک های پلیمری دسته بندی می شود.  تولید پی وی سی در صنعت از پلیمریزاسیون واحدهای وینیل با استخلاف کلر انجام می گیرد. تمام فرایندهای پلیمریزاسیون، تحت دما و فشار کنترل شده درون مخزن انجام می گیرد. محصول نهایی، رزین های PVC با دانه بندی مشخص می باشند. آنچه در تولید محصول پلی وینیل کلراید اهمیت دارد، افزودن مواد افزودنی به مخلوط نهایی است. مواد افزودنی برای ایجاد و بهبود خواص مکانیکی و حرارتی بسیار بالا در پلی وینیل کلراید به محلول اضافه می شوند.

 در حال حاضر طبق آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۸ ، نتایج نشان داده‌اند نیمی از محصولات پلی وینیل کلراید جهان را کشور چین تولید می کند. این برنامه در حالی است که بسیاری از برنامه های حفاظت از محیط زیست در کشور چین نیز اجرا می شود. با این وجود، کارخانه های زیادی در چین مشغول به تولید مواد پلیمری هستند. بزرگترین تولید کننده سال ۲۰۱۸ در حوزه محصولات پی وی سی، شرکت Shin-Etsu Chemical در ژاپن بوده است. این شرکت، حدود ۳۰ درصد از محصولات پلی وینیل کلراید را تامین کرده است. سایر تولید کنندگان PVC در جهان، کارخانه های آمریکای شمالی و اروپای غربی می باشد.

 خواص فیزیکی شیمیایی مکانیکی و حرارتی پلی وینیل کلراید

 ترکیب پلی وینیل کلراید به دلیل زنجیره بلند پلیمری با وزن مولکولی بسیار بالا منجر به ایجاد خواص مکانیکی و سختی فوق العاده بالا در این ماده شده است. همچنین ویژگی های بسیار عالی در این ترکیب وجود دارد که آن را برای ساخت و تولید انواع درب و پنجره یو پی وی سی که در پروژه های ساختمانی به کار می روند مناسب ساخته است. خواص الاستیسیته برای این ماده ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ مگاپاسکال می باشد. ماهیت ترکیب PVC از نظر پایداری حرارتی بسیار ضعیف است و به همین دلیل هنگام تولید این ماده، ترکیبات پایدار کننده حرارتی را در این فرآیند به مخلوط اضافه می‌کنند. محصول نهایی دارای پایداری حرارتی بالا در محدوده دمایی ۶۰ درجه سانتیگراد می باشد. پس از این دما، ساختار پلی وینیل کلراید شروع به تخریب شدن می کند. دمای ذوب PVC در محدوده دمایی ۱۰۰ تا 260 درجه سانتی گراد تعیین شده است.

 ترکیب پلی وینیل کلراید و محصولات وابسته به آن را از نظر خواص الکتریکی نیز بررسی می کنند. Pvc یک پلیمر عایق قوی است. این ترکیب ماهیت قطبی دارد. عایق بودن آن از نظر الکتریکی بسیار کمتر از پلیمرهای نظیر پلی اتیلن و پلی پروپیلن می باشد. ترکیب پی وی سی از نظر شیمیایی در برابر اسیدها، نمک ها، مواد قلیایی، چربی ها و الکل ها پایدار است و همچنین در برابر اثرات خوردگی ناشی از فاضلاب بسیار مقاوم می باشد.

ترتیب پلی وینیل کلراید در برابر حضور برخی از حلال ها پایداری خود را حفظ می کند، البته اگر قرار باشد تمام سیستم های لوله کشی خانه از لوله های پی وی سی باشد، مقرون به صرفه نخواهد بود. حلال هایی نظیر تتراهیدروفوران و استون ممکن است به لوله های پی وی سی آسیب وارد کنند.

 خواص فیزیکی و شیمیایی و همچنین ویژگی های ترکیب PVC را در قسمت زیر نمایش داده ایم:

  • شکل ظاهری: پودر سفید رنگ
  • دانسیته: 3/1 تا 45/1
  • هدایت حرارتی: 14/0 تا 28/0
  • توان کششی: 4500 تا 8700 psi

کاربردهای پلی وینیل کلراید

 پلی وینیل کلراید یا پی وی سی برای ساخت انواع لوله و اتصالات به کار می رود. رزین های پی وی سی در کارخانه تحت فرایند ذوب و قالبگیری به انواع لوله و اتصالات تبدیل می‌شود. لوله و اتصالات PVC ، معروفترین لوله های آب و فاضلاب با هزینه نصب و نگهداری بسیار پایین می باشند. در حال حاضر حدود ۶۰ درصد از پروژه های لوله کشی خانگی و اداری از لوله های پی وی سی استفاده کرده است. اگر چه این لوله ها وزن سبک و قیمت پایین دارند اما در نصب آن ها در شرایط مختلف آب و فاضلاب باید از نظر کارشناسان استفاده کرد. در راستای نصب لوله های پی وی سی در طرح های لوله کشی از سایر لوله های پلی اتیلن نیز استفاده می شود. این لوله ها نیز مانند لوله های پلی وینیل کلراید از مقاومت شیمیایی بالایی برخوردارند.

پلی ونیل کلراید

یکی از کاربردهای پلی وینیل کلراید در صنعت ساخت روکش کابل ها و سیم های برق و مخابرات است، به دلیل خواص عایق بودن PVC، این ماده بهترین پلیمر برای ساخت روکش کابل برق و مخابرات می باشد. کابل های برق با استفاده از روکش پی وی سی در برابر اثرات نویز، تغییرات شرایط محیطی و همچنین خطر برق گرفتگی محافظت می شوند.

پلی ونیل کلراید

 یکی دیگر از کاربردهای پلی وینیل کلراید، استفاده از آن در صنعت ساخت و ساز است. شاید تا به حال نامی از درب و پنجره PVC و uPVC شنیده باشید. پلاستیک های سبک پلیمری که در پروژه های ساختمانی به کار می روند در حقیقت همان پی وی سی سخت و غیره انعطاف پذیر هستند. درب و پنجره های ساختمانی که با استفاده از پلی وینیل کلراید ساخته شده اند، عایق حرارت و صوت بوده و باعث زیبایی ساختمان شده و دوام و طول عمر بالایی نیز دارند. همچنین درب و پنجره پی وی سی در برابر نور خورشید، شرایط اکسیداسیون و نفوذ آب مقاوم هستند.

پلی ونیل کلراید

 کاربرد پلی وینیل کلراید برای تولید پوشاک PVC شاید برای اولین بار ممکن است شگفتی شما را برانگیزد. از این پلیمر برای تولید لباس های ضد آب، شلوار، کفش، کت، جوراب و تجهیزات ورزشی با خاصیت ضد آب استفاده می‌شود. الیاف پلی وینیل کلراید به طور ویژه برای تولید لوازم شخصی و پوشاک نیز استفاده می شود. الیاف پی وی سی در مقایسه با چرم و لاستیک برای تولید لوازم ضد آب ارزانتر هستند.

پلی ونیل کلراید

 یکی دیگر از کاربردهای پلی وینیل کلراید، صنعت تولید کفپوش های پی وی سی می باشد. کفپوش های PVC از ماده اولیه پلی وینیل کلراید، ساخته می شوند و برای نصب در کف ساختمان های مختلف نظیر خانه های مسکونی، بیمارستان‌ها، شرکت های اداری، مدرسه و غیره به کار می روند. طراحی بسیار جذاب و زیبا با نمای سه بعدی برای کفپوش PVC امکان‌پذیر است. ویژگی های این مدل کفپوش ها نیز همانند ویژگی های اصلی پلی وینیل کلراید، دوام، استحکام، نرمی سطح و عدم نفوذ میکروب به بافت کف پوش می باشد. کفپوش های PVC گزینه بسیار مناسبی برای بیمارستان ها و کلینیک های درمانی می باشند.

 برگه اطلاعات ایمنی و نکات فنی برای پلی وینیل کلراید

پلی ونیل کلراید

 کار با ماده پلی وینیل کلراید نیز مانند سایر مواد شیمیایی نیازمند به رعایت یک سری نکات ایمنی برای کاربران و محل کار است. شرکت های تولیدی که با بسته بندی های پلی وینیل کلراید در تماس هستند و یا کارگرانی که روزانه با این ماده سر و کار دارند از طریق تماس پوستی و یا استنشاق در معرض خطرات PVC قرار دارند. مهم ترین مسیر ورود پی وی سی به بدن کارگران، استنشاق استنشاق بخارات و غبارات این ماده است .همچنین غبارات پی وی سی که در فضا پراکنده می شود موجب تحریک و سوزش چشم ها می گردد.

تماس PVC با پوست دست، موجب تحریک آن شده و اگر به صورت پودر شده با پوست دست کارگران تماس داشته باشد به تدریج جذب پوست خواهد شد. در این حالت توصیه می کنیم کارگران که با این ماده سر و کار دارند حتماً در حین کار از دستکش و عینک، ماسک و لباس ایمنی استفاده کنند. محوطه کار با پلی وینیل کلراید باید از سیستم تهویه مناسب برخوردار باشد.

بسته های حاوی پلی وینیل کلراید حتماً باید در انبارهای دارای تهویه مناسب و با فضای خشک و خنک و به دور از هرگونه منابع تولید گرما، جرقه و شعله نگهداری و ذخیره شود. در انبار محل ‌ذخیره PVC حتماً باید علائم هشدار شیمیایی نصب شده باشد. برای به حداقل رساندن غبارات ناشی از پلی وینیل کلراید در فضای انبار، کارگران باید به دقت از این ماده استفاده کنند. بسته بندی های پلی وینیل کلراید نباید در مجاورت سایر مواد شیمیایی اسیدی قرار داده شود.

 خرید و فروش پلی وینیل کلراید در بسته بندی های متنوع در بازار انجام می شود. طبق نیاز مشتری امکان سفارش این ماده به صورت خرده فروشی و یا خرید انبوه وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شرکت وایت شیمی تماس حاصل کنید.

تماس با ما

آدرس : تهران اتوبان شهید همت غرب، میدان دریاچه، خیابان شهید جوزانی غربی،جنب شهرک شهید صیاد شیرازی، فاز 2،مجتمع تجاری خلیج فارس،طبقه اول،واحد 75

شماره ثابت : 46084205-021

شماره همراه : 09128186370

 ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


تمام مطالب و تصاویر این وب سایت برای شرکت وایت شیمی محفوظ است

استفاده از تصاویر و مطالب این وب سایت با ذکر منبع بلامانع است