ترکیب پلی بوتادین رابر

ترکیب پلی بوتادین رابر PBR ، یک لاستیک سنتزی محسوب می شود. پلی بوتادین رابر یک ترکیب پلیمری است که از واکنش پلیمریزاسیون واحدهای ۱ و ۳ بوتادین تشکیل می شود. پلی بوتادین، مقاومت بالایی در برابر پاره شدگی دارد و به همین دلیل، کاربردهای گسترده ای در صنعت لاستیک سازی را به خود اختصاص داده است. از این ماده به عنوان پوشش های مقاوم در صنایع لاستیک و تایر استفاده می شود؛ ۷۰ درصد از پلی تادین تولید شده در صنایع لاستیک سازی به مصرف می‌رسد و ۲۵ درصد باقی مانده به عنوان مواد افزودنی برای ارتقای سطح ترکیبات پلاستیکی مانند پلی استایرن و اکریلونیتریل بوتادین استایرن یا ABS به کار می رود.

پلی بوتادین رابر PBR ، چهارمین ماده شیمیایی پرمصرف در جهان در سال ۲۰۱۲ شناخته شده است. پرداختن به جزئیات واکنش های سنتزی پلی بوتادین از حوصله این بحث خارج است اما در تصاویر زیر می توانید نمونه‌ای از واکنش های این ترتیب را مشاهده کنید:

پلی بوتادین رابر

واکنش پلیمریزاسیون واحدهای بوتادین در حضور کاتالیست های کبالت، نیکل، تیتانیوم، لیتیم و نئودیمیوم برای حالت های سیس و ترانس و  استخلاف وینیل مورد استفاده قرار می‌گیرند. جدول زیر، درصد تولید محصول سیس، ترانس و وینیل پلی بوتادین رابر را در حضور کاتالیست های مختلف نشان می دهد. طبق داده های این جدول، مهمترین آرایش این پلیمر به شکل سیس می باشد:

درصد تولید محصول سیس، ترانس و وینیل پلی بوتادین را در حضور کاتالیست های مختلف

 

سیس (%)

ترانس (%)

وینیل (%)

نئودیمیوم

98

1

1

کبالت

96

2

2

نیکل

96

3

1

تیتانیوم

93

3

4

لیتیم

10 تا 30

20 تا 60

10 تا 70


ترکیبات متالوسن پلی بوتادین برای سنتز پلی بوتادین رابر

 علاوه بر کاتالیست هایی که در قسمت قبلی ذکر شد، برای تولید ترکیب پلی بوتادین رابر در حال سیس، ترنس و استخلاف وینیل، ترکیباتی مانند کاتالیزگرهای متالوسن برای پلیمریزاسیون بوتادین استفاده می‌شود. این روش تحقیقاتی به وسیله دانشمندان ژاپنی به صنعت پلیمریزاسیون معرفی شد. مزایای استفاده از ترکیبات متالوسن، درصد بالایی از کنترل تولید حالت‌های سیس، ترانس و وینیل در بوتادین رابر می باشد.  از سال ۲۰۰۶ هیچ یک از سازندگان مواد شیمیایی در جهان موفق نشده اند پلی بوتادین متالوسن را به عنوان تجاری تولید کنند.

 ترکیبات کوپلیمر در تولید پلی بوتادین رابر

 ترکیب شیمیایی ۱ و ۳ بوتادین، به عنوان ماده اولیه در واکنش کوپلیمریزاسیون به همراه واحدهای استایرن و اکریلونیتریل شرکت می کند. محصول این واکنش ها، تشکیل لاستیک یا پلاستیک های مختلف با خواص مکانیکی و فیزیکی متفاوت می باشد. رایج ترین محصول در این حوزه پلی بوتادین رابر است. از این ماده برای تولید تایرهای خودرو استفاده می شود. همچنین برای تولید پلیمرهای  قفل شده با خواص ترموپلاستیکی مانند لاستیک های  اکریلونیتریل بوتادین استفاده می شود.  این متریال دارای خواص مکانیکی فوق العاده بالا، سختی و توان کششی عالی می باشد. به دلیل پیوند های دوگانه در هر واحد در پلیمر های تکرار شونده، این مواد در برابر واکنش های شکست توسط اوزون یا ازون کراکینگ، بسیار حساس هستند.

 موارد کاربردی پلی بوتادین رابر

 طبق آمار منتشر شده در سال ۲۰۰۰ ، تولید سالانه پلی بوتادین رابر، بیش از 2 میلیون تن در سال بوده است. این آمار، ترکیب مهم فوق را به دومین لاستیک سنتزی پس از بوتادین استایرن رابر تبدیل نموده است.

پلی بوتادین رابر

 کاربرد پلی بوتادین رابر در لاستیک سازی

 یکی از اصلی ترین و مهمترین کاربرد های پلی بوتادین رابر، استفاده از آن در تولید تایرهای خودرو می باشد. سازندگان انواع تایر و لاستیک خودرو بیش از ۷۰ درصد تولید جهانی پلی بوتادین رابر را برای ساخت این محصولات به مصرف می رسانند. فرم اصلی این محصول برای لاستیک سازی فرم سیس می باشد. 

 تیرها و لاستیک های ماشین های سنگین و کامیون ها از پلی بوتادین رابر ساخته شده اند. حضور این ماده در لاستیک ها موجب می شود خستگی و شکست در لاستیک به شدت کاهش پیدا کند و از پارگی آنها جلوگیری شود. هنگامی که لاستیک ها در شرایط خشن و سطوح ناهموار قرار می گیرند به هیچ عنوان آسیب نخواهند دید. انعطاف پذیری بالای این ماده در تایرها موجب افزایش دوام و استحکام و طول عمر تایرها می شود. همچنین در سرما و گرمای شدید، تایرها خاصیت خود را حفظ می کنند.

برای دریافت قیمت خرید پلی بوتادین رابر، نحوه سفارش و یا کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گرید تجاری آن می توانید با کارشناسان وایت شیمی تماس حاصل کنید.

 

 کاربرد پلی بوتادین رابر در صنایع پلاستیک

 ۲۵ درصد از تولیدات جهانی ترکیب پلی بوتادین رابر در صنایع پلاستیک سازی استفاده می شود. با افزودن این موارد مواد اولیه پلاستیک ها خواص مکانیکی پلاستیک محصولات ارتقا پیدا می کند. از این مواد در کنار ترکیب معروف اکریلونیتریل بوتادین استایرن استفاده می‌شود. افزودن 2 و ۱۲ درصد پلی بوتادین به پلی استایرن موجب می شود مواد اولیه از حالت نرم و شکننده به ترکیبات مقاوم و پایدار تبدیل شوند. کیفیت فرآیند، بر کاربرد مواد پلاستیکی مهمتر از کاربرد آنها در تایرها است. این مسئله زمانی اهمیت پیدا می کند که مسئله ثبات رنگ و بوی لاستیک در میان باشد. به همین دلیل استانداردهای صنعت لاستیک سازی تمام این عوامل را تحت پوشش خود قرار می دهند.

 ساخت توپ های گلف توسط پلی بوتادین رابر

 یکی از جذاب ترین کاربردهای پلی بوتادین رابر، استفاده از آن به عنوان مواد اولیه ساخت توپ های بازی گلف است. این توپ ها ساختار پلاستیکی دارند و به گونه ای طراحی شده اند که هسته مرکزی توپ از پلی بوتادین رابر ساخته شده است و لایه اطراف آن توسط مواد محافظ، احاطه شده است. در این مورد کاربرد پلی بوتادین نسبت به سایر الاستومرها برای پایداری و دوام بیشتر ترجیح داده می شود. تهیه هسته مرکزی توپ گلف بر اساس قالب گیری فشاری و واکنش های شیمیایی تشکیل می شود. در ابتدا پلی بوتادین رابر با مواد افزودنی مخلوط می شود؛ سپس تحت فرایند اکستروژن و فشار قرار می گیرد تا به شکل مورد نظر برش داده شود؛ سپس درون یک قالب جای می گیرد. تمام این مراحل تحت فشار و دمای بالا به مدت زمان ۳۰ دقیقه انجام می شود. برای تولید توپ گلف در هر سال ۲۰ هزار تن، پلی بوتادین رابر مصرف می شود.

 

 سایر موارد کاربرد پلی بوتادین رابر چیست؟

  پلی بوتادین رابر به عنوان ماده اولیه برای ساخت هسته اصلی شیلنگ های تجهیزات سندبلاست به همراه لاستیک طبیعی به کار می رود. این نوع کاربرد صنعتی یکی از مهمترین و اصلی‌ترین کاربردها را برای این ماده به خود اختصاص داده است، چرا که فرایند سندبلاست در فشار فوق العاده بالا انجام می‌گیرد؛ بنابراین بدنه لاستیک شیلنگ باید به قدر کافی دوام و مقاومت بالا داشته باشد. همچنین این ماده می‌تواند در پوشش شیلنگ های سیستم های پنوماتیک و جریان آب به کار رود.

پلی بوتادین رابر

یکی دیگر از کاربردهای پلی بوتادین رابر، استفاده از آن برای به عنوان پد لاستیکی میان آجرها و ریل های راه آهن است. پلی بوتادین رابر می‌توانند به همراه نیتریل رابر به مخلوط اضافه شود به این ترتیب مقاومت نیتریل رابر در برابر اثرات روغن و چربی افزایش پیدا می کند.

خواص شیمیایی و برگه اطلاعات ایمنی پلی بوتادین رابر


پلی بوتادین رابر یک لاستیک سنتزی به حالت جامد و به رنگ زرد روشن است. این ترکیب بدون بو می باشد. نقطه ذوب این ماده بالاتر از ۱۵۰ درجه سانتی گراد ثبت شده است. این ترکیب در دمای 332 درجه سانتی گراد آتش می گیرد. دانسیته پلی بوتادین در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد برابر با 9/0 گرم بر سانتی متر مکعب می باشد. این ترکیب پلیمری در آب نامحلول است اما در سایر حلال های آلی مانند هگزان، تولوئن، بنزن، کلروفرم و تتراکلرید حل می شود.
پلی بوتادین رابر در شرایط نرمال پایدار است اما این ماده در دماهای بسیار بالا ذوب می شود. بسته های نگهداری مواد پلیمری پلی پلی بوتادین نباید در معرض مواد اکسید کننده قرار گیرند. ترکیبات مرتبط با این ماده بوتادین و کربن دی اکسید هستند که هر دو برای سلامتی خطرناک اند.
پلی بوتادین رابر برای محیط زیست خطر آلودگی ایجاد نمی کند اما چنانچه به طور خالص با چشم و پوست افراد تماس پیدا کند، ذرات پلیمری موجب تحریک شدید به همراه قرمزی و درد در ناحیه تماس می شود. افرادی که با این ماده در تماس هستند بهتر است از ماست و لباس کار مخصوص استفاده کنند.

پلی بوتادین رابر

هنگامی که پلی بوتادین رابر در اثر حرارت تجزیه شود به شکل کربن اکسیژن و دی اکسید کربن در فضا منتشر شده که همین عوامل میزان اکسیژن فضا را کاهش می‌دهد و اثرات سمی بسیار شدیدی بر روی سلول های بدن خواهد گذاشت و در نتیجه تنفس را با مشکل مواجه خواهد کرد. به همین دلیل باید از تماس این ماده با منابع آتش زا به شدت خودداری کرد.

 بسته بندی های حاوی پلی بوتادین رابر به صورت فله ای و یا بسته های ۱۰۰۰ کیلوگرمی به فروش می رسد این بسته ها باید در انبارهای خشک و خنک به دور از منابع حرارتی و سایر مواد شیمیایی انبار شوند. هنگام حمل و نقل بسته‌های حاوی این ماده استانداردهای حمل و نقل باید رعایت گردد. بقایای این ترتیب پلیمری فوق را نباید به هیچ عنوان به مجموعه های آب و فاضلاب تخلیه کرد. بسته های این ماده باید بر روی پالت های چوبی قرار گیرد. مواد باید در بسته های تهیه شده از جنس پلی اتیلن نگهداری شود. دمای انبار این مواد نباید از ۳۰ درجه سانتی گراد بیشتر شود. استاندارد ذخیره سازی پلی بوتادین رابر در انبارها، حداقل یک سال است.

 شرکت وایت شیمی با درنظر گرفتن تمام استانداردهای فوق، تمهیدات لازم را برای خرید و فروش پلی بوتادین رابر و ارائه آن با قیمت مناسب به مشتریان عزیز برنامه‌ریزی کرده است. برای دریافت قیمت خرید پلی بوتادین رابر، نحوه سفارش و یا کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گرید تجاری آن می توانید با کارشناسان وایت شیمی تماس حاصل کنید.

تماس با ما

آدرس : تهران اتوبان شهید همت غرب، میدان دریاچه، خیابان شهید جوزانی غربی،جنب شهرک شهید صیاد شیرازی، فاز 2،مجتمع تجاری خلیج فارس،طبقه اول،واحد 75

شماره ثابت : 46084205-021

شماره همراه : 09128186370

 ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


تمام مطالب و تصاویر این وب سایت برای شرکت وایت شیمی محفوظ است

استفاده از تصاویر و مطالب این وب سایت با ذکر منبع بلامانع است