پروپان

پروپان یک هیدروکربن با ساختار مولکولی C3H8 است. در دما و فشار استاندارد، به حالت گاز بوده ولی در حالت فشرده به شکل مایع قابل حمل تبدیل می شود. پروپان یک محصول جانبی از فرایند پالایش نفت است که اغلب به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. پروپان همچنین به همراه بوتان، پروپیلن، بوتادین، بوتیلن و ایزوبوتیلن ترکیب ال پی جی را تشکیل می دهند.

پروپان به راحتی به حالت مایع در مخازن تحت فشار ذخیره می شود و در این حالت فضای کمی را اشغال می کند. یک مخزن هزار گالنی شامل پروپان گازی می تواند به مدت یک هفته سوخت مورد نیاز برای پخت و پز یک خانه را تامین کند. در حالی که یک مخزن هزار گالنی شامل پروپان مایع قادر به تامین سوخت همان خانه در حدود ده سال است.

پروپان مایع هنگام خروج از مخزن جهت سوخت رسانی به تجهیزات به سرعت تبخیر می شود. به علت سهولت در ذخیره سازی و حمل و نقل، نام گاز قابل حمل را بر روی آن گذاشتند. مانند سایر گازهای طبیعی بی رنگ و بی بو است. به همین دلیل برای تشخیص نشت و انتشار به آن ترکیبات بودار اضافه می کنند.

تولید پروپان

پروپان به عنوان یک محصول جانبی از دو فرایند فرآوری گاز طبیعی و پالایش نفت خام حاصل می شود. فرآوری گاز طبیعی شامل حذف بوتان، پروپان و مقادیر زیادی اتان از گاز طبیعی، به منظور جلوگیری از مایع شدن این ترکیبات فرار در لوله های گاز طبیعی است. علاوه بر این پالایشگاه های نفت، مقادیری پروپان به عنوان محصول جانبی واحد کراکینگ نفت نیز تولید می کنند.

تامین پروپان به دلیل ماهیت جانبی بودن آن به راحتی با افزایش تقاضا قابل تنظیم نیست. در حدود 90 درصد پروپان امریکا در همان کشور تولید می شود. 10 درصد پروپان مصرفی سالانه امریکا وارداتی است. از این مقدار، 70 درصد آن توسط کانادا و از طریق خطوط لوله و راه آهن وارد می شود. 30 درصد باقی مانده از منابعی دیگر از طریق حمل و نقل دریایی وارد می گردد.

سوختن پروپان

واکنش سوختن پروپان همانند سایر آلکان هاست. در حضور اکسیژن کافی، سوختن پروپان با تولید آب، کربن دی اکسید و گرما همراه است. در اثر نبودن اکسیژن کافی، سوختن ناقص اتفاق می افتد و علاوه بر فراورده های فوق، کربن منواکسید و دوده نیز تولید می شود.

سوختن پروپان از سوختن بنزین بدون سرب بسیار پاک تر است. همچنین به دلیل محتوای هیدورژنی بسیار زیاد از سوختن گاز طبیعی نیز پاک تر است. از طرفی به همین دلیل از سوخت دیزل و نفت گرمایشی منازل، داغ تر می سوزد. حضور پیوندهای کربن-کربن به همراه چندین پیوند پروپیلن و بوتیلن منجر به تخلیه های ارگانیک در کنار کربن دی اکسید و بخار آب در طول فرایند سوختن معمول می شود. این پیوندها همچنین باعث می شوند که پروپان با یک شعله مرئی بسوزد.

 محتوای انرژی پروپان

آنتالپی احتراق گاز پروپان در حالتی که در آن تمام محصولات به حالت استاندارد بازگردانده می شوند، مثلا زمانی که آب به حالت مایع در دمای استاندارد (به عنوان مقدار گرمای بالاتر) شناخته می شود، 2/2219 کیلوژول بر مول است. آنتالپی احتراق گاز پروپان در حالتی که در آن محصولات به حالت استاندارد باز گردانده نمی شوند، برای مثال جایی که گازهای داغ از جمله بخار آب از یک دودکش خارج می شوند (که به عنوان مقدار گرمای پایین تر شناخته می شود) 455/2043 – کیلوژول بر مول است. مقدار حرارت پایین تر، مقدار گرمای موجود در سوختن ماده است که در آن محصولات احتراق وارد جو می شوند؛ برای مثال، گرمای یک شومینه زمانی که دودکش باز است.

کاربردهای پروپان

پروپان یک انتخاب محبوب برای دستگاه های کباب کن و اجاق گاز قابل حمل است، زیرا نقطه جوش پایین 42- درجه سانتی گراد آن را به محض اینکه از مخزن تحت فشار خود آزاد می شود، تبخیر می کند. بنابراین به هیچ کاربراتور و یا سایر دستگاه های تبخیری نیازی ندارد و نازل اندازه گیری ساده کافی است. پروپان در برخی موارد به عنوان یک سوخت جانبی به توربوشارژرها افزوده می شود. این موضوع باعث احتراق بهتر و در نتیجه افزایش توان موتورهای دیزلی لوکوموتیو می گردد.

از آنجایی که می توان آن را به راحتی حمل و نقل کرد، پروپان یک سوخت محبوب برای گرمایش خانگی و تولید برق پشتیبان در مناطق کم جمعیت است که خطوط لوله گاز طبیعی ندارند. بسیاری از کامیون های بزرگراه، پروپان را به عنوان یک تقویت کننده که از طریق توربوشارژر اضافه شده است، برای مخلوط کردن با قطرات سوخت دیزل استفاده می کنند. محتوای هیدروژن بسیار بالا  قطرات این گاز به سوخت دیزل کمک می کند تا داغ تر و متعاقب آن کامل تر بسوزند. این به معنی گشتاور و نیروی اسب بخار بیشتر و خروجی پاک تر است. یک موتور دیزلی 7 لیتری برای افزایش میزان مسافت پیموده شده20 تا 33 درصد، معمولا از یک سیستم تقویت پروپان استفاده می کند. این موضوع از لحاظ هزینه مقرون به صرفه تر بوده زیرا پروپان بسیار ارزان تر از سوخت دیزل است.

استفاده از این فرآورده گازی در مناطق غیر صنعتی در جهان به سرعت در حال رشد است. از این رو جایگزین بسیاری از منابع سوخت های سنتی شده است. برخی از صنایع آمریکای شمالی مانند سازندگان شیشه، کوره های آجر، مزارع مرغداری که به منبع گرمای قابل حمل نیاز دارند از پروپان استفاده می کنند. در مناطق روستایی آمریکای شمالی و همچنین در شمال استرالیا، از آن برای گرم کردن تاسیسات دام، خشک کن دانه ها و سایر دستگاه های تولید گرما استفاده می شود. پروپان در این موارد معمولا در سیلندری بزرگ قرار می گیرد که توسط یک کامیون حمل پروپان پر می شود.

پروپان در  صنعت تبرید به عنوان یک ماده مبرد در سیستم های تهویه مطبوع بکار می رود. در مقایسه با فلوئوروکربن ها، اثر ناچیزی بر تخریب اوزون و گرمایش زمین دارد. به همین دلیل به عنوان مبردهای جایگزین پیشنهاد می گردد.

میلیون ها نفر در امریکا هر روزه با یکی از موارد استفاده از پروپان سروکار دارند. مردم در درون یا پیرامون خانه هایشان برای کوره ها، آبگرمکن ها، تهویه کننده های هوا و شومینه ها از این گاز استفاده می کنند.

در مزارع، تجهیزات و تکنولوژی های مبتی بر سوخت پروپان، آفت ها، محصولات خشک و پمپ های آبیاری را کنترل می کنند. استفاده های صنعتی نیز شامل لیفتراک ها و وسایل نقلیه با نیروی محرکه حاصل از سوخت این فرآورده گازی است.

میلیون ها تاسیسات تجاری مانند رستوران ها و هتل ها به پروپان برای گرمایش، پخت و پز و سایر موارد وابسته هستند.

سایر کاربردهای پروپان

  • استفاده به عنوان گاز مشعل جوشکار
  • استفاده به عنوان ماده اولیه در فرایند کراکینک بخار جهت تولید مواد پایه پتروشیمیایی
  • سوخت بالن های هوای داغ
  • در شهربازی ها و صنعت فیلمسازی به عنوان سوخت ارزان و پرانرژی جهت انفجارها و سایر جلوه های ویژه بکار می رود.
  • به عنوان یک ماده پیشران در اسپری های خانگی مانند کرم های اصلاح و خوشبو کننده های هوا مورد استفاده قرار می گیرد.
  • ماده اصلی برای تولید پروپیلین و اکریلیک اسید می باشد. 

ایمنی گاز پروپان

پروپان  بطور کل یک منبع انرژی ایمن بوده با این حال برای استفاده از آن باید ملاحظاتی را مد نظر قرار داد. این گاز قابل احتراق است و مانند سایر گازهای اشتعال پذیر، نشت آن می تواند به طور بالقوه خطرآفرین باشد. چگالی آن بیشتر از هوا است، بنابراین نشت آن در یک منطقه بسته باعث تجمع آن در کف زمین می شود که این مسئله ممکن است باعث عدم تشخیص نشتی آن شود.

پروپان و محیط زیست

عمده ترین مزیت پروپان نسبت به سایر سوخت ها، زیست سازگاری بهتر آن است. این بدان معنی است که با استانداردهای انرژی هوای پاک آژانس حفاظت از محیط زیست مطابقت دارد. پروپان همچنین آب های زیرزمینی یا خاک را آلوده نمی کند. این نکته از آن جهت حائز اهمیت می باشد که آب و خاک دو تا از ارکان اصلی محیط زیست محسوب می شوند.

تماس با ما

آدرس : تهران اتوبان شهید همت غرب، میدان دریاچه، خیابان شهید جوزانی غربی،جنب شهرک شهید صیاد شیرازی، فاز 2،مجتمع تجاری خلیج فارس،طبقه اول،واحد 75

شماره ثابت : 46084205-021

شماره همراه : 09128186370

 ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


تمام مطالب و تصاویر این وب سایت برای شرکت وایت شیمی محفوظ است

استفاده از تصاویر و مطالب این وب سایت با ذکر منبع بلامانع است