نمک معدنی

نمک معدنی به خانواده‌ای از ترکیبات معدنی گفته می‌شود که به طور طبیعی از دل معادن استخراج می گردند. نمک های معدنی طبیعی بر اثر فعل و انفعالات زمین شناسی در زیر لایه های سطحی زمین و در عمق چند صد کیلومتری در مناطق مختلف جهان تشکیل شده‌اند. منابع مختلفی از این ترکیبات معدنی در تمام جهان در دسترس هستند. نمک های معدنی که در عمق زمین تشکیل شده اند عموماً به آبهای زیرزمینی وارد می‌شوند. هنگامی که آب های زیرزمینی به صورت چشمه ها از دل سنگ‌ها و صخره‌ها خارج می شود ،مقادیر زیادی از انواع نمک معدنی را به سطح زمین هدایت می‌کند.
بسیاری از انواع نمک معدنی به عنوان افزودنی های خوراکی به کار می روند. برخی از نمک ها دارای خاصیت آنتی اکسیدانی یا نگهدارنده می باشند. آنچه به عنوان نمک خوراکی در تغذیه روزانه استفاده می‌شود یک نوع نمک معدنی محسوب می شود. نکته جالب در مورد ترکیبات نمک های معدنی این است که مقادیر بسیار کمی از آن ها در رژیم غذایی روزانه برای بدن انسان لازم و ضروری هستند.

 نمک هایی که نقش تغذیه ای دارند در حقیقت، نمک‌ هایی نیستند که از معدن استخراج می شوند؛ به این دلیل به آنها نمک معدنی گفته می‌شود چون ساختار شیمیایی آن از ترکیبات معدنی تشکیل شده است. نمک های معدنی خوراکی که باید در منابع غذایی انسان ها وجود داشته باشد شامل نمک های سدیم، فسفر، پتاسیم و کلسیم می باشند. نمک معدنی حاوی اتم کلر در مقادیر بسیار کم برای بدن لازم هستند. سایر نمک های معدنی نظیر نمک های آهن، فلوراید و روی نیز به طور قطع باید در رژیم غذایی روزانه وجود داشته باشند.

 نیاز بدن انسان به نمک معدنی طبیعی

 آنچه به عنوان نمک معدنی طبیعی در این قسمت برای رژیم غذایی به آن اشاره می کنیم نمک هایی هستند که در قسمت قبلی معرفی شدند. نمک های معدنی طبیعی برای بدن انسان مفید هستند، زیرا کمبود این نمک ها منجر به بروز مشکلاتی برای سلامتی انسان می شود. مشکلات خفیف یا شدید ناشی از کمبود نمک معدنی در رژیم غذایی انسان عبارتند از بی خوابی، ضعف، خستگی، کم خونی، پوکی استخوان، اضطراب افسردگی و بیماری گواتر. با مصرف مقادیر مناسبی از نمک های معدنی که در میوه ها و سبزیجات یافت می شود و همچنین غذاهای دریایی علاوه بر این استفاده از یک رژیم متعادل سطح مناسبی از مواد معدنی وارد بدن می شود.

 کاربرد نمک معدنی در مواد غذایی

 استفاده از نمک معدنی طبیعی در مواد غذایی عموماً با نام نمک یددار در صنعت غذا شناخته می شود. زنان، مردان و کودکان در طول روز به حداقل مقدار نمک معدنی نیاز دارند. مصرف بیش از حد این ماده می تواند برای سلامت انسان ها مضر باشد. بسیاری از کارشناسان تغذیه توصیه می کنند برای پخت و پز روزانه با استفاده از نمک معدنی یددار مطابق با جدول ارزش غذایی عمل شود.

 برخی از انواع نمک معدنی به عنوان نگهدارنده به بافت مواد غذایی اضافه می‌شوند.

افزودنی های معدنی به فرآورده‌های گوشتی، محصولات غذایی، نوشیدنی، مواد شیرینی سازی، مواد اولیه تهیه بستنی، محصولات غذایی کنسرو شده، غذاهای بسته بندی شده، انواع ‌ژله، پنیر، محصولات نان، انواع گوشت و ماهی منجمد شده، نمونه هایی از کاربردهای نمک معدنی با ساختار شیمیایی متفاوت هستند.  نمونه ای از مهمترین نمک های معدنی که در این خصوص به کار می روند شامل فسفات های سدیم،  فسفات های پتاسیم،  فسفات های کلسیم،  فسفات های آمونیوم،  فسفات های منیزیم می باشد. تمامی نمک های معدنی در دسته نمک معدنی فوتبال بسته بندی می شوند و از نظر ساختار شیمیایی خواص متفاوتی را ارائه می کنند.

 برخی دیگر از کاربردهای نمک معدنی در مواد غذایی شامل مواد موارد زیر می باشد:

  • نگهدارنده رنگ، طعم و مزه در مواد غذایی
  • عامل ایجاد رنگ مناسب در محصولات خوراکی
  • استفاده به عنوان طعم دهنده
  • پایدار کننده های مواد غذایی

 آشنایی با برخی از مهم ترین نمک های معدنی و ساختار آن ها

 جالب آن است که بدانید نمک های معدنی به طور طبیعی در بدن جانداران سنتز نمی شوند؛ گیاهان قادر هستند نمک معدنی را از خاک دریافت کنند. به همین دلیل، وجود مواد معدنی در رژیم غذایی روزانه برای تغذیه اندام های انسان ها و جانوران اهمیت دارد. با توجه به اینکه نمک های معدنی دسته مهمی از ترکیبات شیمیایی موجود در طبیعت هستند، مهمترین نمک ها به گروهی از ترکیبات تعلق دارند که در فرایندهای زیستی در گیاهان و سایر جانوران و جانداران مشاهده می شوند. نمک معدنی مهم بر فرآیندهای زیستی بدن انسان شامل نمک های کلسیم، پتاسیم، سدیم، منیزیم و فسفر می‌باشد. به این عناصر، "عناصر ریز مغذی" گفته می‌شود، چرا که وجود آنها برای فعالیت ارگانیسم ها و واکنش های زیستی درون بدن لازم و ضروری است.

 علاوه بر نمک های فوق، نمک معدنی مشتق شده از سایر عناصر ریز مغذی مانند نمک سولفور، نمک های آهن، کلرید، کبالت، مس، روی، منگنز و سلنیوم در مقادیر بسیار اندک برای بدن لازم است.  نمک معدنی سلنیوم یکی از مهمترین ترکیباتی است که فعالیت آنزیم ها و اسیدهای آمینه در حضور انجام می شود.

اطلاعات کاربردی در مورد نمک معدنی و محیط زیست

 اگرچه پرداختن به انواع نمک معدنی، ساختار مولکولی و خواص شیمیایی و فیزیکی آنها از حوصله این بحث خارج است، اما به طور کلی می توان ردپای نمک های معدنی را در تمام اکوسیستم های کره زمین جستجو کرد. ترکیبات معدنی می توانند توسط باکتری هایی که در نقش کاتالیست یا به صورت عادی در محیط زیست وجود دارند، بر اثر واکنش ها و همچنین بارندگی در محیط زیست راه پیدا کنند.

 مواد مغذی با ساختار نمک معدنی توسط باکتریها در سراسر اکوسیستم های خاک، اقیانوس ها، آب های زیرزمینی، آب های سطحی، یخچال های طبیعی و غیره پخش شده اند. باکتری ها قادرند مواد آلی محلول را جذب کرده و آنها را تجزیه کنند. مواد حاصل از تجزیه به چرخه اکوسیستم وارد می شود و این فرایند ادامه پیدا می کند. قارچ ها مهمترین عضو اکوسیستم تجزیه ای هستند،  به همین دلیل است که حضور نمک معدنی در تمام کره زمین در اکوسیستم های مختلف قابل مشاهده است.

 

اطلاعاتی در مورد انواع نمک معدنی محلول

 در یک تعریف مختصر، به ترکیباتی "نمک معدنی" گفته می شود که ساختار مولکولی آن از کاتیون و آنیون تشکیل شده باشد. نمک های معدنی ترکیباتی متفاوت از ترکیبات آلی هستند؛ در ترکیبات آلی سه عنصر هیدروژن، کربن و اکسیژن، در ساختار مولکولی وجود دارند اما در ترکیبات معدنی، کاتیون های فلزی و  آنیون های غیرفلزی، نمک معدنی را تشکیل می دهند.

 یون های اصلی موجود در آب عبارتند از کلسیم، منیزیم، سدیم، یون های بی کربنات، سولفات ها، کلرید و نیترات. مقادیر بسیار بسیار کم از نمک معدنی حاوی آهن و منگنز نیز در آب مشاهده می شوند. برخی از انواع نمک های معدنی در آب، موجب خوردگی لوله‌ها می‌شوند. مقادیر بسیار اندکی از ترکیبات معدنی نظیر نیتریت، فسفات و فلوراید و یدید باید در آب حضور داشته باشند.

 برخی از نمک های معدنی نظیر فلورید و نیتریت در غلظت های بالاتر به عنوان مهارت مهارکننده های خوردگی به آب اضافه می شوند. تمام نمک های معدنی دارای مقادیر استاندارد برای اکوسیستم های آبی و خاکی هستند. اگر میزان استاندارد از این حد تجاوز کند، به عنوان آلاینده محسوب می‌شوند. به طور مثال مقادیر زیادی از یون آهن که ناشی از نمک معدنی کلرید آهن است موجب تغییر رنگ آب های آشامیدنی می شود.

 نمک معدنی کلرید، بیشترین اثر را در خوردگی ایجاد می کند؛ از طرفی هدایت الکتریکی آب را افزایش داده تا فرآیند خوردگی با سرعت بیشتری انجام شود. تجهیزات تشخیص دهنده مقادیر عناصر معدنی در آب، به همین منظور طراحی شده اند. با تعیین عناصر موجود در آب به راحتی می‌توان از اثرات مخربی ‌نظیر خوردگی جلوگیری کرد. برخی از انواع نمک معدنی حاوی سولفات اثرات مخربی بر بافت مصالح ساختمانی نظیر بتن و سیمان دارد؛ این مسئله به ویژه در چاه های فاضلاب که از بتن ساخته شده است و یا مخازن تصفیه آب از اهمیت بالایی برخوردار است.

 مسأله دیگری از انواع  نمک معدنی، محلول های سیلیس هستند؛ به این نمک ها به طور کلی سیلیکات گفته می شود؛ غلظت متفاوتی از سیلیکات می تواند به حالت سوسپانسیون یا کلوئیدی تبدیل شود. عموماً سیلیکات ها به عنوان بازدارنده های خوردگی به کار می روند. نمک های سیلیکات علاوه بر کاربرد در صنعت سیستم تصفیه آب و پساب به طور عمده در بسیاری از صنایع نظیر صنایع تولید کاشی، سرامیک، مصالح ساختمانی و شیشه به کار می رود.

 بسته به اینکه از کدام فرم نمک معدنی با چه ترکیب شیمیایی در صنایع استفاده می شود، خواص و مورد کاربردی می‌توان برای آن بیان کرد؛ به طور مثال نمک های معدنی فسفاته برای تولید مواد آرایشی بهداشتی، شوینده ها، مواد غذایی و به عنوان نگهدارنده ها مورد استفاده قرار می گیرند. از طرفی دیگر، ترکیباتی نظیر سولفات ها، نیتراتها و کلریدها در آزمایشگاه های تحقیقاتی، صنایع نفت و پتروشیمی، داروسازی، صنایع تولید رنگ و پوشش و غیره به کار می روند.

 تقریباً تمام بسته بندی های حاوی نمک معدنی به صورت خشک و با دانه بندی متفاوت در بازار وجود دارد؛ به طور مثال نمک های سیلیکات، دانه بندی درشت تری دارند و نمک های کربنات یا فسفات به صورت پودر با دانه بندی ریز به فروش می‌رسند. انتخاب هر یک از موارد فوق با توجه به نیاز صنایع انجام می‌گیرد. برای قیمت هر یک از نمک های معدنی که در نظر دارید مجموعه وایت شیمی را به شما معرفی می کنیم.

تماس با ما

آدرس : تهران اتوبان شهید همت غرب، میدان دریاچه، خیابان شهید جوزانی غربی،جنب شهرک شهید صیاد شیرازی، فاز 2،مجتمع تجاری خلیج فارس،طبقه اول،واحد 75

شماره ثابت : 46084205-021

شماره همراه : 09128186370

 ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


تمام مطالب و تصاویر این وب سایت برای شرکت وایت شیمی محفوظ است

استفاده از تصاویر و مطالب این وب سایت با ذکر منبع بلامانع است