متانول شرکت وایت شیمی

شرکت وایت شیمی عرضه کننده متانول به سراسر جهان

متانول یک هیدروکربن با فرمول مولکولی CH3OH است که با نام های دیگری چون متیل الکل و الکل چوب نیز شناخته می شود. این هیدروکربن ساده ترین عضو خانواده الکل هاست که در ساختار مولکولی خود یک گروه متیل (CH3) متصل به گروه هیدروکسیل (OH) دارد.

متانول در گذشته از تقطیر تخریبی چوب تولید می شد. روش نوین تولید متانول بر اساس ترکیب مستقیم هیدروژن با گاز کربن منواکسید در حضور کاتالیست است. گاز سنتز به عنوان ترکیبی از کربن منواکسید و هیدروژن از زیست توده حاصل می شود. از گاز سنتز برای تولید متانول استفاده می شود.

متانول به دلیل دارا بودن گروه کربوکسیل، ترکیبی قطبی به حساب می آید. به همین دلیل در آب قابل حل است. متانول در واقع ماده ای دوگانه دوست محسوب می شود. گروه کربوکسیل باعث خاصیت آب دوستی و گروه متیل عامل خاصیت آب گریزی یا چربی دوستی متانول است.

با بزرگتر شدن زنجیره های هیدروکربنی، تاثیر عامل آب گریزی نسبت به آب دوستی بیشتر می شود. به همین دلیل در الکل های دیگر این خانواده با تعداد کربن های بیشتر همچون اتانول و پروپانول خاصیت انحلال پذیری در آب همانند متانول مشاهده نمی شود.

متانول یک مایع بی رنگ است که در دمای 96/64 درجه سانتیگراد می جوشد و در دمای 9/93- درجه سانتیگراد ذوب می شود. این هیدروکربن با هوا مخلوطی قابل انفجار را تشکیل می دهد و با شعله بدون رنگ می سوزد. این ماده بویی شبیه به اتیل الکل دارد. این هیدروکربن الکلی بسیار سمی است و نوشیدن ترکیبات شامل آن می تواند منجر به کوری و مرگ شود.

جدول خواص فیزیکی متانول

فرمول شیمیایی  CH3OH
 وزن مولکولی 32/04 گرم بر مول
 چگالی  0/78 گرم بر سانتی متر مکعب در دمای 25 درجه سانتی گراد
 نقظه ذوب  93/9- درجه سانتی گراد
 نقطه جوش  96/64 درجه سانتی گراد
متانول آماده ارسال در انبار شرکت وایت شیمی
بشکه متانول
متانول

پرکاربرد ترین مصارف متانول

متانول ماده ای پایه و کاربردی در تولید بسیاری از محصولات شیمیایی دیگر مانند رنگ ها، حلال ها، پلاستیک ها و ضد یخ ها می باشد. این تنوع کاربرد گسترده به واسطه گوناگونی مشتقات این ماده آلی است. از متانول جهت تولید استیک اسید، متیل ترشری بوتیل اتر (MTBE)، فرمالدهید، متیل استات، اتیلن و پروپیلن استفاده می شود که هر یک از این موارد جز مواد اصلی در تولید محصولات کاربردی دیگر می باشند.

1_تولید استیک اسید از متانول

یکی از اصلی ترین روش های تولید استیک اسید، کربن دار کردن متانول در حضور منواکسید کربن و کاتالیست است. استیک اسید نیز در تولید محصولات مهمی چون وینیل استات، استر، استیک انیدرید بکار می رود. از جمله کاربردهای دیگر آن استفاده به عنوان حلال است که می تواند ترکیبات قطبی و غیرقطبی گوناگونی را در خود حل نماید.

2_تولید فرمالدهید از متانول

اکسایش متانول در حضور کاتالیزورهایی مانند مولیبدن منجر به تولید فرمالدهید یا متانول می شود. این ماده به عنوان محلول ضدعفونی کننده باکتری ها و نگه دارنده نمونه های زیستی در آزمایشگاه یا موارد پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین فرمالدهید جهت تولید رزین ها و پلیمرهای در صنعت پلیمر نیز کاربرد فراوانی دارد.

3_تولید متیل ترشری بوتیل اتر از متانول

متانول در واکنش با ایزوبوتیلن منجر به تولید متیل ترشری بوتیل اتر می شود. MTBE مایعی فرار، بی رنگ و قابل اشتعال است که به منظور افزایش عدد اکتان، به بنزین افزوده می شود. این ماده افزودنی در بنزین جایگزین سرب شده است که ماده ای سرطان زا بوده و برای سلامتی موجودات زنده مضر است.

3_تولید الفین ها از متانول

متانول از طریق فرایند تبدیل کاتالیستی می تواند به الفین ها تبدیل شود. از مهمترین محصولات این فرایند می توان به تولید اتیلن و پروپیلن از متانول اشاره نمود. در این فرایند در ابتدا متانول از گاز طبیعی تولید می شود و پس از آن در گام بعدی توسط یک واکنش کاتالیستی به اتیلن و پروپیلن تبدیل می شود. محصولات تولید شده در این واکنش درصد خلوص بیش از 97 را دارا هستند و به همین دلیل می توان آن ها را به سادگی جداسازی نموده و به واحدهای پلیمریزاسیون ارسال کرد. انجام این فرایند با توجه به اختلاف قیمت فرآورده و محصولات با ارزش افزوده مناسبی از نظر اقتصادی همراه است.

4_تولید متیل استات از متانول

متانول در حضور استیک اسید و طی واکنش استری شدن به متیل استات تبدیل می شود. این ماده در تولید رنگ ها، پوشش ها، پاک کننده ها، فیلتر سیگار و صنعت الیاف کاربرد دارد.

5_ متانول و تولید انرژی

این ماده آلی از خانواده الکل ها به طور محدود در سوخت موتورهای احتراق درون سوز بکار می رود. از آنجایی که متانول از تقطیر تخریبی چوب و برخی مود آلی دیگر نیز حاصل می شود می توان در این موارد آن را سوختی تجدید پذیر نیز در نظر گرفت که جایگزینی برای دیگر مشتقات نفتی با منبع تجدید ناپذیر محسوب شود. بیشترین کاربرد مصرفی متانول در دنیا به حوزه های وابسته به انرژی مرتبط است. متانول می تواند به عنوان سوخت خودرو مورد استفاده قرار بگیرد. یا با بنزین مخلوط شده و موجب افزایش عدد اکتان شود. در این حالت به نسبت بنزین معمولی بهروه وری بالاتر، آلایندگی کمتر و بهسوزی بهتری به همراه خواهد داشت.

6_ پیل سوختی متانولی

یکی از کاربردهای مهم متانول استفاده از آن به عنوان سوخت در پیل سوختی است. پیل سوختی کار تبدیل انرژی شیمیایی سوخت را به انرژی حرارتی و الکتریسیته انجام می دهد. این دستگاه انواع مختلفی دارد و پیلی که با سوخت متانول کار می کند به عنوان پیل سوختی متانولی شناخته می شود. پیل های متانولی نسبت به نوع هیدروژنی سبک تر و فشرده تر هستند به همین دلیل ذخیره سازی و حمل و نقل ساده تری دارند. از این رو گزینه مناسبی در شرایط اضطراری جهت تامین برق می باشند. پیل های سوختی متانولی نسبت به مولدهایی که با سوخت فسیلی کار می کنند با خود آلودگی صوتی و انتشار گازهای گلخانه ای به همراه ندارند.

متانول

فروش متانول شرکت وایت شیمی

سایر کاربرد های متانول

از متانول به عنوان ماده ای افزودنی به اتانول استفاده می کنند تا امکان استفاده از آن به صورت نوشیدنی الکلی وجود نداشته باشد. از متانول به عنوان سوخت اجاق های تفریحی قابل حمل نیز استفاد می شود. این ماده آلی در اجاق های بدون فشار به خوبی می سوزد.

متانول به طور طبیعی در بسیاری از غذاها، از جمله میوه ها و سبزیجات ظاهر می شود. این نوع متانول به تنظیم فعالیت ژن انسان کمک می کند. همچنین در سیستم گوارش انسان برای کمک به متابولیسم غذا ایجاد می شود.

متانول به عنوان حلال و ضد یخ در خطوط لوله ها و آب پاش خودروها مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی از تاسیسات تصفیه پساب، مقادیر اندکی از متانول به پساب افزوده می شود تا منبع تغذیه کربنی برای باکتری های نیترات زدا شود. این عمل باعث توقف تبدیل نیترات به گاز نیتروژن توسط این باکتری ها و همچنین حفظ نیترات آب های زیر سطحی می گردد.

الزامات نگه داری متانول

  • متانول باید در محیطی خنک با تهویه مناسب نگه داری شود
  • متانول را باید دور از اسیدها، بازها، خوراکی ها، حرارت، شعله آتش و نور نگه داری کرد.
  • متانول باید در محفظه های فلزی یا پلاستیکی نگه داری شود. لازم به ذکر است که محفظه هایی از جنس منیزیم و سرب برای نگه داری این هیدروکربن الکلی نامناسب هستند.
  • ضروری است همواره نسبت به عدم وجود نشت در محل نگه داری متانول بررسی و اطمینان حاصل شود.

اثر متانول بر سلامتی 

متانول ماده ای سمی برای انسان محسوب می شود. این ماده از طریق خوردن، تنفس و جذب پوستی می تواند وارد بدن شود. مصرف حدود 10 میلی لیتر از آن به دلیل آسیبی که به عصب های بینایی وارد می کنند می تواند منجر به نابینایی شود. این در حالی است که مقادیر بیشتر مصرف در حدود 30 میلی لیتر باعث مرگ می شود. اثر متانول پس از مصرف بعد از چند ساعت در بدن انسان نمایان می شود. لذا در این بازه می توان با استفاده از پادزهرهای مخصوص اثرات زیان بار آن را کاهش داد.

تماس با ما

آدرس : تهران اتوبان شهید همت غرب، میدان دریاچه، خیابان شهید جوزانی غربی،جنب شهرک شهید صیاد شیرازی، فاز 2،مجتمع تجاری خلیج فارس،طبقه اول،واحد 75

شماره ثابت : 46084205-021

شماره همراه : 09128186370

 ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


تمام مطالب و تصاویر این وب سایت برای شرکت وایت شیمی محفوظ است

استفاده از تصاویر و مطالب این وب سایت با ذکر منبع بلامانع است