سولفات روی

سولفات روی zinc sulfata برای تلفیح و باروری، فعالیت های آنزیم های هیدروناژ، کربونیک انیدراز، تثبیت ساختارهای ریبوزومی و سنتز سیتوکرم، فتوسنتز، سنتز پروتئین، تشکیل قند، حاصل خیز تر شدن گیاه و رشد و مقاومت در برابر بیماری ها، تولید هورمون های رشد و فعالیت های آنزیمی به شکل تأثیر گذاری برای رشد میوه لازم است. این آنزیم مانع از دیر باز شدن برگ ها و گل ها، ریز میوه، زرد شدن برگ ها و برگ ریزی، سر خشکیدگی و محدودیت در رشد می شود. روی در مقدار کم و حیاتی روی ویتامین خاک و گیاه تأثیر می گذارد. اجازه فعالیت های فیزیولوژیکی به گیاه می دهد. جالب است بدانید که عنصر روی مسئول فعال کردن بیش از ۳۰۰ نوع آنزیم در دام و گیاه است که در ساختار مکانیزم ها ی محافظتی گیاه نقش به سزای دارد.

 

نام فارسی

نام انگلیسی

فرمول شیمیای

شکل ظاهری

میزان درصد عناصر

سولفات روی

Zine sulfate

Znso4

پودری

Zn=%32

سولفات روی

Zine sulfate

Znso4

کریستالی

Zn=%22

 انواع سولفات روی

 • سولفات روی کریستالی
 • سولفات روی پودری
 • سولفات روز ریز مغذی کشاورزی
 • سولفات روی ویتامین خاک و گیاه

 چه گیاهانی در برابر کمبود روی مقاوم و چه گیاهانی حساس هستند؟

اگر گیاهان را به دو دسته تقسیم کنیم باید بگویم برخی در برابر کمبود روی به شدت عکس العمل نشان می دهند و قادر به کمبود جبران آن نیستند. برنج، سویا، ذرت، گندم، نخود، سور گوم، انگور و مرکبات از جمله گیاهان حساس هستند که در صورت کمبود علائمی را از خود بروز می دهند. درختانی مثل درخت سیب، گلابی و هلو نیز در صورت آهکی شدن خاک و کمبود روی با مشکل زرد شدن گل و برگ روبرو می شوند. برخی از محصولات مثل هویج و سبزیجات و جو در صورت کمبود روی به راحتی می توانند به مقاومت بپردازند و کمبود آن را جبران کنند. به دلیل آهکی بودن خاک های کشاورزی که به دلیل شدت آبیاری و سفت شدن زمین صورت می گیرد و کمبود بی کربنات در آب های آبیاری و گاها به علت افزایش میزان شوری آب و تشدید خشک سالی های پی در پی و کمی مواد آلی خاک های زراعی نیاز به ریز مغذی های مخصوص به خصوص روی به شدت در بحث کشاورزی احساس می شود.

میزان استفاده از روی در کشاورزی

روی باید به صورت محلول در خاک استفاده شود ترکیبات کربنات روی، سولفات آمونیوم روی، کلات روی، ترکیبات اکسید روی و سولفات روی بسیار به فرایند بهتر رشد گیاه کمک می کند. کربنات روی با ۵۲-۵۶ درصد و کود اکسید روی دارای ۵۰-۸۰ درصد به عنوان کربنات غیر آلی و قابل حل در آب شناخته شده است. کود سولفات آمونیوم به صورت مایع در خاک مورد استفاده قرار می گیرد. کلات روی به صورت EDTA و DTPA است که نوع مرسوم آن در ایران با عنوان EDTA است. این کود عموماً به صورت پودری مورد استفاده قرار می گیرد. فرو بردن نشاهای برنج یا قطعات بریده شده بذر سیب زمینی در سوسپانسیون یا محلول آبکی دو درصد اکسید روی یکی از روش های عمومی استفاده از این کود به شمار می آید.

کمبود روی در گیاه

 • ریزش برگ های جوان و گل ها و میوه ها قبل از به بار رسیدن آن ها
 • کاهش تعداد جوانه ها و عدم شکوفا شدن آن ها
 • کم رنگ شدن لکه های بین رگبرگی بر روی برگ های پایینی به سمت بالا
 • ریز برگی و کوتاه شدن گره های سرشاخه درختان
 • سخت و شکننده شدن ساقه و پوست درختان
 • کاهش مقدار اکسین در دمل گاها
 • ROSET جارویی شدن انتهای شاخ ها و کچلی و ایجاد ریز برگی درختان
 • کاهش رشد و موج دار شدن برگ ها و ریزش قبل از موعود
 • لکه های سوخته در میان رگبرگ های نسبتاً مسن
 • کوچک ماندن گیاه
 • تأخیر در رسیدگی و بلوغ و رشد نامناسب گیاه

دلایل کمبود روی در کشاورزی چیست؟

بیش تر از نیمی از زمین های کشاورزی در داخل کشور با کمبود روی روبرو هستند و محصولات دانه دار بیشتر از محصولات دیگر به یک باره این کمبود را به نمایش می گذارند. به عنوان مثال نمونه بارز آن را می توان در زمان باروری سیب مشاهده کرد زمانی که سیب به اندازه یک گردو می شود رشد آن متوقف می شود و میوه ها شروع به ریزش می کنند. عوامل بسیاری دلیل این مهم به شمار می آید از جمله:

 • مصرف بیش از حد کودهای فسفاته
 • آهکی بودن خاک های زراعی به دلیل عدم زهکشی مناسب و سفت شدن خام
 • بالا بودن PH خاک و عدم تأمین مواد مغذی برای رشد مناسب گیاه
 • وجود غلظت های بالای بی کربنات در آب آبیاری
 • عدم استفاده صحیح از کودهای حاوی روی یا سولفات روی
 • مصرف بسیار کم روی در کشور امر دیگری است که به جد باید مورد پیگیری قرار گرفته شود.

 روش و زمان مصرف کود روی

مصرف کود برای رشد گیاهان: این کود از طریق محلول پاشی، موضعی، چالکود و جایگذاری عمیق و به صورت نواری مورد استفاده قرار می گیرد. عموماً در خاک های سبک با آب آبیاری نیز قابلیت مصرف دارد اما بازیافت آن به نسبت نوع مصرف دیگر بازدهی کمتری دارد. محلول پاشی به اندازه پنج در هزار به همراه اوره و اسید بوریک در پاییز و یا اوایل بهار قبل از باز شدن شکوفه ها در افزایش تشکیل میوه بسیار مفید است.

 

مصرف کود برای رشد درختان: عموماً در زمستان در قسمت میانی سایه انداز به همراه کود حیوانی و گوگرد به صورت چالکود یا کامال کود به میزان ۲۰۰ تا ۳۰۰ کرم در ازای هر درخت بارور مصرف می شود.

مصرف کود برای نباتات زراعی: زمان تهیه بستر برای کود های زمستانه میزان ۶۰ تا ۸۰ کیلوگرم در هکتار زیر خاک مصرف می شود در ضمن برای شالیزارها ۱۸ کیلو گرم در هکتار سولفات روی قالب مصرف است.

 مصرف کود روی به صورت محلول پاشی: در درختان میوه به نسبت ۳ تا 5 هزار و در محصولات زراعی به نسبت ۳ تا 4 هزار در محلول پاشی است.

کلام آخر

اگر می خواهید از روی به منظور بارور تر شدن رشد گیاهان خود بهره بگیرید به شما توصیه می کنیم خرید آنلاین از وب سایت ما را امتحان کنید. ما به شما مشاوره های لازم به جهت بهره وری های مفید را ارائه خواهیم داد. به عنوان مثال این مهم را باید به یاد داشته باشید که مصرف این کود دو سال در میان باید صورت بگیرد تا کمبود عناصر مورد نیاز در خاک فراهم شود. اگر می خواهید خرید خود را بدون دست های واسطه گر با کمترین قیمت در بازار تجربه کنید به شما توصیه می کنیم به وب سایت ما سری بزنید.

تماس با ما

آدرس : تهران اتوبان شهید همت غرب، میدان دریاچه، خیابان شهید جوزانی غربی،جنب شهرک شهید صیاد شیرازی، فاز 2،مجتمع تجاری خلیج فارس،طبقه اول،واحد 75

شماره ثابت : 46084205-021

شماره همراه : 09128186370

 ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


تمام مطالب و تصاویر این وب سایت برای شرکت وایت شیمی محفوظ است

استفاده از تصاویر و مطالب این وب سایت با ذکر منبع بلامانع است