سولفات آهن

سولفات آهن نوعی ماده سنتز شده شیمیای است که در کشاورزی به عنوان یک ریز مغذی بسیار مؤثر مورد استفاده قرار می گیرد. سولفات آهن فرو سولفات دو ظرفیتی ترکیبی است با فرمول شیمیایی FeSO4.7H2O که بسته به ph سولفات آهن نوع رنگ آن نیز تغیر می کند. این کود شبیه به ذرات کریستالی است که با رنگ آبی و سبز تولید می شود. نوع دیگر سولفات آهن سه ظرفیتی فریک سولفات با فرمول شیمیایی Fe2(SO4)3 و به رنگ زرد تا قهوه ای تولید می شود و معمولا مقدار آن به نسبت سولفات دو ترکیبی در بازار کمتر است و به عنوان رنگ دانه و برای تصویه آب و فاضلاب استفاده می شود. عنصر آهن یک ماده مغذی برای رشد گیاهان و درختان به شمار می آید از همین رو با استفاده بهینه از آن می توان در فرایند رشد سبزینه و کلروفیل تأثیر گذار بود. اهمیت آهن بسیار برای تشکیل کلروفیل و تولید کربوهیدرات‌ها ضروری است و فقدان آن در گیاه سبب زردی و کاهش عمل فتوسنتز می شود. به دلیل کمبود آهن در گیاه برگی رشد نمی کند یا اگر هم برگی تازه حاصل شود زرد و بیمار است که تنها دلیل آهن خاک های آهکی است که برای کشاورزی در کشور فراهم است؛ اما محققان با کشف کودهای شیمیایی نه تنها مشکلات خاک را مرتفع می کنند بلکه به روند رشدگیاه نیز بسیار کمک کرده اند.

فرمول شیمیای

جرم ملکولی

دانسیته

حلالیت

اسیدیته

FeSO 4 ·7H2O

278

1.85g/cm3

Solubility in 20c 600g/l

pH 5%Solution 3-4

 

کمبود سولفات آهن در ایران

 یکی از مهم ترین مشکلاتی که در بخش کشاورزی در کشور با آن روبرو هستیم خاک های آهکی است و همین امر سبب شده است که آهن در گیاه به دلیل کمبود در خاک جبران نشود. فقر آهن در کشور با نام دیگر کلروز نیز شناخته شده است که عوارض بسیاری را برای گیاه فراهم می سازد. بالا بودن ph خاک، گرمای زیاد آب و هوا، میزان کربنات کلسیم و آب و بی کربنات از مهم ترین عواملی است که تأثیر منفی بر روند رشد گیاه در خاک ها آهکی وارد می شود. بر همین اساس بر طبق تحقیقات به عمل آمده محققان به این نتیجه گیری رسیده اند که باید از آهن به منظور رشد بهتر گیاه در خاک کشاورزی ایران حتما استفاده شود تا کمبودهای که به دلیل جنس خاک برای گیاه فراهم می شود مرتفع شود. آهن در پوسته زمین به حد کافی یافت می شود اما زمانی که خاک آهکی است نور خورشید به خوبی جذب گیاه نمی شود و همین امر مانع از باردهی مؤثر و افزایش تولیدات کشاورزی می شود. سولفات آهن به دلیل اینکه سبب افزایش رنگ‌دانه های گیاه می شود در روند رشد و باردهی گل‌ها بسیار مؤثر است. عموما سولفات آهن به دو شکل کریستالی و پودری در دسترس است.

فرمول کریستال

فرمول  پودری

FeSO4.7H2O  با خلوص  18%

FeSO4.H2O  با خلوص   20%


 چرا خاک های کشاورزی آهکی می شوند

 آبیاری های که به صورت فشرده و سنگین برای زمین های کشاورزی به عمل می آید یکی از مهم ترین دلایلی است که سبب می شود خاک های کشاورزی آهکی شوند؛ زیرا آب دهی سنگین خاک را به صورت فشرده بر روی یکدیگر قرار می دهد و همین عامل مانع از ورود هوا به خاک می شود و به مرور زمان زهکشی و جریان هوا در خاک کاهش پیدا می کند. پس از آن غلظت کربن دی اکسید در خاک به حضور آهک واکنش نشان می دهد که در طی آن نیز کربنات تشکیل می شود. آب یاری زمانی که از چاه های که حاوی بی کربنات است صورت می گیرد این امر را تشدید می کند؛ بنابراین برای کاهش این امر و رشد بهتر گیاهان باید از سولفات آهن استفاده شود که سبب کاهش مقدار بی کربنات و پ. هاش خاک شود. برای اینکه بی کربنات خاک کاهش پیدا کند باید زهکشی به درستی صورت بگیرد و جریان هوا در خاک سبب کنترل پ. هاش خاک شود. از سوی دیگر با استفاده از آهن و تأمین آهن خاک می توان مواد مغذی را ساده تر برای رشد گیاه فراهم ساخت.

سولفات آهن آبدار

سولفات آهن خشك

(FeSO4.7H2O) با 18 درصد آهن

(FeSO4.H2O) با 20 درصد آهن


مزایای مصرف کود سولفات آهن

  • اصلاح خاک
  • کمبود آهن برای چمن زارها و باغ ها
  • رنگ سبز گیاهان به دلیل مصرف آهن و افزایش رنگ دانه ها
  • مانع از رشد خزه و شبدر در لابه لای چمن ها می شود.

 خرید آنلاین کودهای شیمیای

 را از وب سایت ما تجربه کنید. ما این مهم را برای شما فراهم آورده ایم که با حذف دست های واسطه نیازهای شما را با نازل‌ترین قیمت فراهم سازیم. یکی از مهم ترین دلایل باردهی بیشتر درختان و محصولات این است که به سود دهی مطلوبی دست پیدا کنیم اما زمانی که هزینه های گزافی به جهت اصلاح خاک و رشد بهتر گیاه پرداخت می شود عملاً باید بگویم هیچ کار مفیدی صورت نگرفته است و گاها افراد متضرر نیز می شوند. به همین خاطر به شما توصیه می کنیم محصولات کشاورزی خود به جهت باروری بهتر را از ما تهیه کنید تا با تفاوت قیمت و سود دهی بیشتر یک تیر و دونشان را به هدف زده باشید. تهیه سولفات آهن خاک را اگر برای مساحت بالایی از زمین های کشاورزی خود مد نظر دارید به شما توصیه می کنیم از به صرفه ترین محصولات و با قیمت منطقی خرید خود را به انجام برسانید. سولفات آهن در ایران در استان های زنجان، اصفهان، قم، تهران و کرمان برای مصارف داخلی و بخشی نیز برای صادرات تهیه و تولید می شود. کشورهای از جمله عراق، ترکیه، ارمنستان، تاجیکستان و پاکستان از جمله کشورهای صادر کننده به شمار می آیند. حال که در این سطح گسترده به تهیه و تولید این کود پرداخت می شود این مهم را به یاد داشته باشید که در زمان تهیه و خرید این محصول هزینه زیادی را نباید متحمل شوید. با امید به اینکه با تهیه مرغوب ترین و بهترین کودهای شیمیای مزارع و باغ های همیشه سبز و زیبا داشته باشید.

 

تماس با ما

آدرس : تهران اتوبان شهید همت غرب، میدان دریاچه، خیابان شهید جوزانی غربی،جنب شهرک شهید صیاد شیرازی، فاز 2،مجتمع تجاری خلیج فارس،طبقه اول،واحد 75

شماره ثابت : 46084205-021

شماره همراه : 09128186370

 ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


تمام مطالب و تصاویر این وب سایت برای شرکت وایت شیمی محفوظ است

استفاده از تصاویر و مطالب این وب سایت با ذکر منبع بلامانع است