بنتونیت حفاری

بنتونیت حفاری نوعی ماده معدنی است که در چاه های استخراج نفت به گل حفاری اضافه می شود. این ماده به طور ذاتی در اثر خاکسترهای آتشفشانی که فشرده شده‌اند و آب خود را از دست داده‌اند تشکیل می شوند. برخی از ویژگی های منحصر به فرد بنتونیت، آن را برای استفاده در چاه های نفت مناسب کرده است. هر جا که تنش ها و استرس ها وجود داشته باشند، بنتونیت می تواند به عنوان یک سیال عمل کرده و برهمکنش های مکانیکی را کنترل کند. به عنوان مثال، لرزش یا فروپاشی که در چاه های نفتی در هنگام تزریق گل حفاری رخ می‌دهد با افزودن بنتونیت به گل حفاری قابل کنترل است. در حقیقت، این ماده موجب افزایش ویسکوزیته و گرانروی گل حفاری می گردد. نام ترکیب معدنی بنتونیت حفاری معمولاً در مراجع در کنار نام "باریت حفاری" معرفی می شود، چرا که باریت نیز ویژگی هایی نظیر بنتونیت را ارائه می دهد

در بیان اینکه بنتونیت حفاری با چه مکانیسمی در استخراج نفت و گاز عمل می کند، به این صورت می توان گفت که هنگامی که مته حفاری یک فشار هیدرو استاتیک را در سر چاه ایجاد می کند در هر لحظه، سیال نفتی و گازهای همراه آن امکان دارد با فشار از چاه خارج شوند؛ این عامل هم موجب تخریب دیواره های چاه می شود و هم ایمنی محیط کار را به خطر می‌اندازد؛ بنتونیت در گل حفاری دقیقاً قادر است این فشار را کنترل کرده و از نفوذ نفت و گاز به خارج از چاه با فشار بالا جلوگیری کند. این جمله به آن مفهوم است که بنتونیت، راه را برای خروج مواد نفتی البته به صورت بسیار آرام و کنترل شده فراهم می آورد. تاثیر بنتونیت حفاری در سنگ های چاه به گونه ای است که مواد سنگین را به آرامی کنار می زند و همین امر موجب خروج نفت از چاه می گردد.
همانطور که سیال به داخل حفره تزریق می‌شود، بنتونیت حفاری نیز از کناره ها تزریق می گردد. ذرات بنتونیت به دیواره های کناری چاه می چسبد و موجب سخت شدن بستر می شود. توجه به بافت زمین و دانه بندی مواد به کار رفته در گل حفاری در استفاده از بنتونیت لازم است. تجهیزات مورد نیاز برای دانه بندی بنتونیت برای استفاده در چاه های نفتی، غیر معمول و غیر متداول نیست اما انتخاب آنها باید توسط مهندسان با تجربه انجام شود. استاندارد API 13A با عنوان "ویژگی های مواد حفاری" تکنیک ها و اطلاعاتی را ارائه می دهد که راهنمای خوبی برای استفاده از بنتونیت حفاری در چاه‌های استخراج نفت محسوب می شود.

کاربرد بنتونیت حفاری در حفاری چاه های آب

یکی دیگر از کاربردهای بنتونیت حفاری علاوه بر چاه‌های نفت، افزودن به گل حفاری در هنگام حفاری چاه های آب است. هنگامی که بنتونیت معدنی به عنوان افزودنی به گل حفاری اضافه می شود، بافت یکنواخت و خاص را در ترکیبات به کار برده شده در سرچاه ایجاد می کند. با استفاده از بنتونیت، یک گِل یکنواخت با ویسکوزیته بالا به دست می آید که به عنوان یک روان کننده عمل می کند. این خاصیت از کلوخه شدن و ترک خوردن گل حفاری در هنگام حفاری با مته حفاری جلوگیری می کند.
شاید این سوال برای شما به وجود آید که چرا باید حفاری چاه آب با استفاده از بنتونیت حفاری انجام شود؟ در حفاری چاه آب، فشار ناشی از خروج نفت و گاز وجود ندارد، پس در این حالت، دلیل استفاده از بنتونیت حفاری در گل حفاری چیست؟
اگر یک نگاه اجمالی بر روی فرایند حفاری چاه های آب بیندازید به این نتیجه می رسید که مکانی که برای حفاری چاه آب انتخاب می شود پیش از آغاز حفاری به دقت مورد بررسی و مطالعات خاکشناسی و مکانیک خاک قرار گرفته است با این وجود ممکن است در حین حفاری به مواردی برخورد کنید که فرایند حفاری را با اختلال مواجه کند.
به طور مثال ممکن است دانه بندی بستر هایی از لایه های داخل چاه، دانه بندی متفاوتی داشته باشند، به همین دلیل مانع نفوذ گل حفاری شده و به عبارتی چاه آب در حین حرکت مته حفاری مسدود می‌شود. اگر بنتونیت حفاری به گل حفاری اضافه شود و در هنگام حرکت مته هنگام حفاری، تزریق شود، به خوبی می تواند با بافت خاک مخلوط شده و به عنوان یک روان کننده عمل کند.

انواع بنتونیت حفاری از نظر ترکیبات شیمیایی به چند دسته تقسیم بندی می شود؟

بنتونیت یک ماده معدنی است که به عنوان خاک بنتونیت در بازار خرید و فروش می‌شود. انواع متفاوتی از بنتونیت در بازار وجود دارد که هر یک خواص ویژه‌ای دارند. دسته بندی بنتونیت بر اساس درصد عناصر تشکیل دهنده آن معرفی می شود؛ به طور مثال، عناصری نظیر پتاسیم سدیم، کلسیم و آلومینیوم در بافت انواع بنتونیت وجود دارند.
بنتونیت را به طور کلی به سه دسته بنتونیت سدیم دار، بنتونیت کلسیم دار و بنتونیت پتاسیم دار دسته بندی می کنند. کاربردهای اصلی بنتونیت معدنی عبارتند است از کاربرد به عنوان بنتونیت حفاری، استفاده از بنتونیت به عنوان عامل یکنواخت کننده بافت مخلوط، بنتونیت به عنوان تخلیص کننده، استفاده از بنتونیت به عنوان جاذب، کاربرد بنتونیت در حمل کننده آب های زیرزمینی، کاربردهای دارویی، بنتونیت ساختمانی برای تهیه دوغاب. برخی دیگر از کاربردهای بنتونیت معدنی استفاده از آن برای ساخت ظروف سفالی می باشد.

بنتونیت حفاری سدیم دار چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟
بنتونیت سدیم دار نوعی از بنتونیت است که به عنوان جاذب می‌تواند حجم زیادی از آب را به خود جذب کند. این ماده معدنی، خاصیت کلوئیدی عالی دارند به همین علت از آن برای افزودن به گل حفاری در چاه‌های نفت و گاز استفاده می‌شود. بنتونیت حفاری که توسط شرکت‌های تجاری مواد شیمیایی نظیر وایت شیمی به بازار عرضه می شوند از همین نوع بنتونیت معدنی هستند. این بنتونیت به دیواره های چاه، تزریق شده و یک بستر کلوئیدی را فراهم می‌آورد تا فرآیند استخراج به سهولت انجام گردد. اصول کاربرد بنتونیت حفاری سدیم دار و تهیه مخلوط آن بستگی به ماهیت بافت زمین و گل حفاری دارد. مطالعات زمین شناسی در این حالت مفید واقع می شود. همچنین در برخی موارد، علوم مواد پیشنهاد می‌کند برخی از پلیمرها به بنتونیت حفاری و گل حفاری اضافه شوند که بتوانند خواص منحصرف به فردی را ایجاد کنند.

بنتونیت کلسیم دار چیست و چه کاربردی دارد؟
بنتونیت کلسیم دار در حقیقت یک ماده جاذب بسیار کاربردی با ماهیت معدنی بوده که می تواند یونهای محلول، چربی ها و روغن ها را را جذب کند. نکته جالب در مورد این ترکیب معدنی این است که بنتونیت کلسیم دار ممکن است به بنتونیت سدیم دار تبدیل شود و خاص بنتونیت سدیم دار را به دست آورد. هر دو ماده در فرایندهای تبادل یونی به کار می روند. معمولاً برای مرطوب کردن بنتونیت، ۵ تا ۱۰ درصد از محلول نمک سدیم نظیر کربنات سدیم به بنتونیت معدنی اضافه کرده و به خوبی مخلوط می کنند. در این حالت، تبادل یونی میان یون های سدیم و کلسیم رخ می دهد.

بنتونیت پتاسیم دار چیست؟
بنتونیت پتاسیم دار نوع معدنی بنتونیت است که سرشار از عنصر پتاسیم می‌باشد. این ترتیب عمل در خاکستر های آتش فشانی وجود دارد.

خواص و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی و اطلاعات کاربردی در مورد بنتونیت حفاری

بنتونیت حفاری یک پودر جامد بدون بو و به رنگ کرمی روشن و خاکستری می ‌باشد که در آب حل می شود. دانسیته نسبی بنتونیت حدود 3/2 تا 6/2 در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد گزارش شده است. میزان PH محلول بنتونیت حفاری، از ۹ تا ۱۰ متغیر است. دانسیته نمونه (Bulk Density) برای این ماده ۷۶۹ تا ۸۳۳ کیلوگرم بر متر مکعب در مراجع استاندارد ثبت شده است. ذرات غبار و ذرات معلق که از خاک بنتونیت در فضا پراکنده می شود سیستم تنفسی و ریه های افراد را به شدت تحریک می کند، به همین علت برای سلامتی کارگران مضر می باشد. افرادی که با این ماده سر و کار دارند باید نکات ایمنی کار با مواد شیمیایی مضر را رعایت کنند. همچنین تماس این ماده با پوست دست کارگران موجب تحریک خواهد شد. کارگران باید در هنگام کار از دستکش عینک ماسک و لباس مخصوص کار استفاده کنند.
بسته بندی های بنتونیت حفاری را باید در محل خشک و خنک و دمای محیط نگهداری کرد و از آنجایی که این ماده جاذبه آب می باشد ممکن است بافت بنتونیت در گذر زمان در اثر رطوبت حواس خود را از دست بدهد.

خرید و فروش بنتونیت حفاری

خرید و فروش بنتونیت حفاری در حال حاضر توسط شرکت های بازرگانی مواد شیمیایی در جهان در حال انجام است. این ماده معدنی در بسته بندی های ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰۰ کیلوگرمی در بازار ارائه می شود. بسته به نیاز صنعتگران به صورت فله ای یا خرده فروشی در بسته های ۲۵ گرمی نیز آماده فروش هستند.
آنچه در خرید بنتونیت حفاری اهمیت دارد توجه به برگه آنالیز بنتونیت است. این پودر معدنی بر اساس استاندارد API تولید می‌شود، با این حال بسته به فرآیند تولید، ممکن است درصد آب، درصد عناصر، دانسیته و سایر خواص فیزیکی آن اندکی متغیر باشد و به همین دلیل توصیه می کنیم پیش از سفارش و خرید بنتونیت، برگه آنالیز آن را از شرکت مواد شیمیایی دریافت کنید. مجموعه تخصصی بازرگانی وایت شیمی برای خدمات فروش و تأمین بنتونیت حفاری و باریت حفاری در خدمت مشتریان عزیز می باشد.

تماس با ما

آدرس : تهران اتوبان شهید همت غرب، میدان دریاچه، خیابان شهید جوزانی غربی،جنب شهرک شهید صیاد شیرازی، فاز 2،مجتمع تجاری خلیج فارس،طبقه اول،واحد 75

شماره ثابت : 46084205-021

شماره همراه : 09128186370

 ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


تمام مطالب و تصاویر این وب سایت برای شرکت وایت شیمی محفوظ است

استفاده از تصاویر و مطالب این وب سایت با ذکر منبع بلامانع است