اکریلونیترین استایرن بودتادین، ویژگی‌ها و مواد کاربردی

ترکیب شیمیایی اکریلونیتریل استایرن بوتادین (ABS)، یک پلیمر ترموپلاستیک با فرمول ساختاری رایج (C8H8)x·​(C4H6)y·​(C3H3N)z) می باشد. دمای حالت کریستال در این ماده، 105 درجه سانتیگراد است. اکریلونیتریل استایرن بوتادین، یک ترکیب آمورف است، بنابراین هیچ نقطه ذوب مشخصی ندارد. در شکل زیر، ابعاد و اندازه های گرانول این ماده پلیمری به همراه ساختار مولکولی آن را مشاهده می کنید.

استایرن بودتادین
استایرن بودتادین

دانسیته اکریلونیتریل استایرن بوتادین برابر با 06/1 تا 08/1 گرم بر سانتی متر مکعب است. .این ماده در آب نامحلول است. ترکیب شیمیایی اکریلونیتریل استایرن بوتادین از طریق فرایند پلیمریزاسیون واحدهای استایرن و واحدهای اکریلونیتریل در حضور بوتادین تولید می شود. مکانیسم انجام واکنش ها شامل واکنش های استخلافی و پلیمریزاسیون می باشند که در دما و فشار معین انجام می‌شوند. پرداختن به فاکتور های اجرا شده در فرآیند تولید پلیمر، نیاز به فرصت و حوصله بیشتری دارد اما به طور خلاصه سعی می کنیم نکات کاربردی را در این خصوص بیان کنیم.
نسبت های مواد اولیه برای تهیه پلیمر به صورت ۱۵ تا ۳۵ درصد اکریلونیتریل، ۵ تا ۳۰ درصد بوتادین و حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد واحدهای استایرن است؛ نتیجه مخلوط شدن درصدهای مشخص از این سه ماده اولیه، زنجیره پلی بوتادین متقاطع می باشد. زنجیره های پلی استایرن با اکریلونیتریل، طول کوتاه تری دارند؛ گروه‌های نیتریل زنجیره های کناری، خاصیت قطبی دارند و می توانند یکدیگر را جذب کرده و با یکدیگر پیوند برقرار کنند؛ همین عامل موجب می‌شود پلیمر اکریلونیتریل استایرن بوتادین بسیار قوی تر از واحد های پلی استایرن خالص ظاهر شود.
استایرن که در ترکیب پلیمری فوق به کار می رود، ظاهری لاستیک دارد؛ پلی بوتادین، یک ماده لاستیک مانند است و پایداری بالایی حتی در دماهای بسیار پایین دارد؛ در موارد کاربردی بسیار مهم، ترکیب پلیمری اکریلونیتریل استایرن بوتادین در محدوده دمایی 20- درجه تا 80+ درجه سانتیگراد قابل کاربرد است؛ خواص مکانیکی این پلیمر با تغییرات دمایی، تغییر پیدا می کند؛ مطالعات فیزیکی و شیمیایی اکریلونیتریل استایرن بوتادین، ABS، نشان داده است این ماده از نظر دانه بندی دارای ذرات بسیار ریز هستند که در بافت محصولات، پراکنده شده‌اند.

کاربردهای مواد ماده پلیمری اکریلونیتریل استایرن بوتادین


پلیمر اکریلونیتریل استایرن بوتادین دارای وزن سبک بوده و به طور موثر برای صنایع قالب های تزریقی و هم اکستروژن به کار می رود؛ تولید بسیاری از محصولات پلاستیکی رایج در زندگی امروزی و بسیاری از تجهیزات لاستیکی با استفاده از پلیمر اکریلونیتریل استایرن بوتادین تولید می شوند؛ از این ماده همچنین در ساخت ابزار آلات موسیقی نظیر تجهیزات ضبط صدا، دکمه های پیانو و همچنین وسایل ورزشی بازی گلف، اجزای تجهیزات پزشکی و تجهیزات پلیمری برای انتقال خون، ساخت قطعات برقی و الکترونیکی، تجهیزات محافظت کننده چرخ دنده های صنعتی، پنل های محافظ مبلمان، بسیاری از اسباب بازی ها مانند لگو و آجرهای اسباب بازی و ... استفاده می شود. جالب آن است که بدانید اکریلونیتریل استایرن بوتادین در برخی موارد با دانه بندی در اندازه کمتر از 1 میکرومتر به عنوان ماده رنگی در برخی از جوهر های تتو به کار می رود!

استایرن بوتادین

 مرور مختصری بر روش تولید پلیمر اکریلونیتریل استایرن بوتادین

 پلیمر اکریلونیتریل استایرن بوتادین ترکیبی مشتق شده از واحدهای اکریلونیتریل، بوتادین و استایرن است. اکریلونیتریل، یک ترکیب شیمیایی سنتزی است که از پروپیلن و آمونیاک تولید می شود؛ ترکیب بوتادین، هیدروکربنی است که از تفکیک چهار کربنه در اثر فرایند کراکینگ به دست می آید؛ استایرن نیز از هیدروژن زدایی اتیل بنزن که یک هیدروکربن است در واکنشی میان اتیلن و بنزن به دست می آید. پلیمر اکریلونیتریل استایرن بوتادین که از ترکیب این مواد اولیه تولید می شود استحکام بالا و نارسانایی برق را دارد. تولید پلیمر اکریلونیتریل استایرن بوتادین بر اساس استانداردهای زیست محیطی انجام می شود و همچنین فرآیند تولید، تحت استانداردهای پلاستیک اروپایی قرار دارد.

 فواید پلاستیک اکریلونیتریل استایرن بوتادین در سیستم های قالب تزریقی

استایرن بوتادین

یکی از موارد کاربردی پلیمر اکریلونیتریل استایرن بوتادین استفاده از آن در سیستم های قالب گیری تزریقی می باشد. پلاستیک ABS یک پلیمر ترموپلاستیک است و یکی از رایج ترین پلیمرهایی است که برای سیستم های تزریقی و سه بعدی برای تولید قطعات سه بعدی به کار می رود. خواص شیمیایی پلیمر اکریلونیتریل استایرن بوتادین که شامل نقطه ذوب پایین است، آن را برای کاربردهای راحت و ذوب سریع مناسب کرده است؛ از این پلیمر در سیستم های چاپگر سه بعدی استفاده می شود. در سیستم های تزریقی، در دمای پایین، پلیمرها به راحتی ذوب شده و به شکل دلخواه یا به شکل قالب مورد نظر در می آیند.

 ترکیب پلیمری اکریلونیتریل استایرن بوتادین در حالت جامد و خنک هیچ خطری برای سلامتی افراد ندارد و یکی از ساده ترین پلیمرهای است که می‌توان در ماشین آلات صنعتی استفاده کرد. همچنین فواید استفاده از ترکیب پلیمری ABS دقیقاً در خواصی نهفته است که آنها را در محصولات نهایی به وجود می آورند. محصولاتی که با استفاده از این ماده پلیمری تولید می شوند، مقاومت بسیار بالا، پایداری حرارتی قوی، قابلیت جذب شوک الکتریکی و قیمت پایین دارند.

ویژگی های پلیمر ABS در دمای اتاق شامل نقطه ذوب در حدود ۲۳۰ درجه سانتی گراد، توان کششی ۵۰۰۰ تا ۷۵۰۰ psi ، سطح سختی 105R می باشد. ردپای  ترکیب پلیمری اکریلونیتریل استایرن بوتادین را می توان در قطعات و تجهیزات پزشکی، ابزار موسیقی و قطعات محافظت کننده و غیره مشاهده کرد.

آیا ترکیب پلیمری اکریلونیتریل استایرن بوتادین سمی است؟

در قسمت های قبلی ذکر شد ترکیب پلیمری اکریلونیتریل استایرن بوتادین یکی از مهمترین مواد قابل استفاده در پرینترهای سه بعدی و ساخت قالب های تزریقی است. اگرچه کارخانه‌های سازنده محصولات پلیمری که از این ماده به عنوان ماده اولیه برای تولید محصول استفاده می‌کنند، آزمایشگاه های کنترل کیفیت را در اختیار دارند اما به طور ذاتی، ترکیب پلیمری ABS را باید بر مبنای سمی و خطرناک بودن برای انسان و محیط زیست بررسی کرد.

ترکیب پلیمری اکریلونیتریل بوتادین استایرن، یک پلاستیک مبتنی بر نفت و غیر قابل تجزیه است. این ماده به طور ذاتی، سمی است و اثرات مخربی بر سلامت انسان خواهد داشت. تماس با این ماده پلیمری و همچنین استنشاق غبارات ناشی از آن، سلول های دستگاه تنفسی را تحریک کرده و سپس توسط مخاط بینی جذب شده و به مغز راه پیدا می‌کند. همچنین این پلیمر می‌تواند از طریق پوست جذب بدن شود.

مقالات زیادی در مورد اثرات سمی و خطرات ترکیب اکریلونیتریل بوتادین استایرن منتشر شده است و تحقیقات زیادی نیز در این خصوص انجام گرفته است؛ برخی از نتایج نشان داده شد این ترکیب، خاصیت سرطان زایی ندارد اما می‌تواند باعث التهاب چشم‌ها و پوست شود. اگر میزان آن در بدن از حد استاندارد تجاوز کند ممکن است باعث تهوع و سردرد نیز شود. تمامی موارد فوق در حالتی رخ خواهند داد که ترکیب پلیمری اکریلونیتریل استایرن بوتادین به حالت ذوب درآمده و در تولید محصول به کار رود. 

 ملاحظات زیست محیطی برای پلیمر اکریلونیتریل بوتادین استایرن

 ترکیب شیمیایی اکریلونیتریل استایرن بوتادین یک پلیمر زیست تخریب ناپذیر است. چنانچه این پلیمر به محیط زیست راه پیدا کند، در طول هزار سال نیز تجزیه نخواهد شد. حال تصور کنید سالانه چه میزان از این ماده پلیمری در طبیعت رها می شود و سرانجام آنها چه خواهد شد؟! بسیاری از محوطه های بازیافت برای تجمع و جمع آوری محصولاتی که از این ماده پلیمری ساخته شده اند در نظر گرفته می‌شود اما به راستی پایان قضیه ترکیب اکریلونیتریل استایرن بوتادین و محیط زیست کجاست؟ برای بازیافت و جلوگیری از آلوده شدن محیط زیست توسط ترکیب فوق با مشکلات زیادی مواجه خواهیم بود. شرایط آب و هوایی یک منطقه و امکانات صنعتی برای بازیافت آنها و همچنین محدودیت در سوخت، عواملی هستند که در فرایند بازیافت پلیمر اکریلونیتریل استایرن بوتادین تاثیر دارند.

 

 خرید و فروش اکریلونیتریل استایرن بوتادین

 ترکیب پلیمری اکریلونیتریل استایرن بوتادین یکی از پلاستیک های ارزان قیمت مهندسی است. این ماده در حلال های آلی نظیر استون و دی کلرومتان حل می شود. در حال حاضر امکان خرید و فروش خرید ترکیب پلیمری ABS در مجموعه وایت شیمی مطابق با نیاز صنایع و مشتریان انجام می گیرد. قیمت این پلیمر با توجه به نوسانات قیمت مواد نفتی و همچنین قیمت مواد پلیمری تغییر پیدا می کند. این محصول نیز یکی از محصولات واحدهای پتروشیمی در داخل و خارج کشور می باشد. در تولید پلیمر اکریلونیتریل استایرن بوتادین از استانداردهای جهانی ASTM با شماره های مختلف استفاده می‌شود. این ماده پلیمری در گرید های متفاوت در بازار موجود است که هر گروه برای یک کاربرد مناسب می باشند؛ چرا که خواص فیزیکی و مکانیکی متفاوتی دارند.

استایرن بوتادین

اطلاعات لازم و کاربردی برای پلیمر اکریلونیتریل استایرن بوتادین

  • دمای ذوب: 220 تا 260 درجه سانتی گراد
  • دمای تجزیه: 76 تا 79 درجه سانتی گراد
  • هدایت حرارتی: 16/0
  • تنش کششی: 35 تا 58 مگاپاسکال
  • استحکام خمشی: 55 تا 125 مگاپاسکال
  • مقاوم در برابر مواد شیمیایی نمک ها، مواد قلیایی رقیق؛ مقاومت محدود در برابر الکل ها؛ آسیب پذیر در برابر موادی مانند کتون ها، استون و متیل اتیل کتون؛ عدم مقاومت در هیدروکربن های آلیفاتیک و آروماتیک؛ این ماده در اسیدهای رقیق مقاوم است اما در اسیدهای غلیظ، ناپایدار است.
  • دمای خود آتشگیری: بالاتر از 400 درجه سانتی گراد
  • شرایط نگهداری و ذخیره: انبارهای خشک و خنک، دور از منابع تولید گرما و حرارت، دارای تهویه مناسب

تماس با ما

آدرس : تهران اتوبان شهید همت غرب، میدان دریاچه، خیابان شهید جوزانی غربی،جنب شهرک شهید صیاد شیرازی، فاز 2،مجتمع تجاری خلیج فارس،طبقه اول،واحد 75

شماره ثابت : 46084205-021

شماره همراه : 09128186370

 ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


تمام مطالب و تصاویر این وب سایت برای شرکت وایت شیمی محفوظ است

استفاده از تصاویر و مطالب این وب سایت با ذکر منبع بلامانع است